MIT Athletics Composite Schedule


August September 2015 October
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
30
31
1
Framingham State University
Final - OT
W, 1-0

Lasell College
Final
W, 6-3

Brandeis University
Final
L, 4-1
2
3
Simmons College
6:00 PM

at Emmanuel College
7:00 PM
4
vs. Alumnae Meet
(n) 6:00 p.m.

vs. Alumni Meet
(n) 5:30 p.m.

at WPI
7:00 PM
5
Emerson College
12:00 PM

at UMass Dartmouth
12:00 PM

vs. Stanford
(n) 3:00 PM

vs. Bard College
(n) 3:00 PM

vs. Keystone
(n) 5:00 PM
6
vs. Claremont-Mudd-Scripps
(n) 8:00 AM

vs. Massachusetts College of Liberal Arts
(n) 11:00 AM

vs. Occidental College
(n) 2:15 PM

vs. St. John Fisher College
(n) 3:00 PM
7
8
at Gordon College
6:00 PM

Gordon College
6:00 PM

Worcester State University
7:00 PM
9
Keene State College
7:00 PM
10
at Nichols College
7:00 PM
11
University of Scranton
4:30 PM

Edgewood College
6:30 PM
12
Toni Deutsch Trophy
9:00 a.m.

vs. Harry Anderson Trophy
(n) 9:30 a.m.

vs. Pine Trophy
(n) 9:30 a.m.

Bates College
11:00 AM

at Wellesley College
11:00 AM

at Becker College
12:00 PM

at Newbury College
3:00 PM

Bowdoin College
3:00 PM

at University of New England
3:00 PM

at Lesley University
5:00 PM
13
Toni Deutsch Trophy
9:00 a.m.

vs. Harry Anderson Trophy
(n) 9:30 a.m.

vs. Pine Trophy
(n) 9:30 a.m.

vs. FJ Invite
(n) 9:00 a.m.

Springfield College
12:00 PM
14
15
at Roger Williams University
4:00 PM

at WPI
6:00 PM
16
at Roger Williams University
7:00 PM
17
18
19
Hatch Brown Trophy
9:00 a.m.

vs. Stu Nelson Trophy
(n) 9:30 a.m.

vs. Central Series 2
(n) 9:30 a.m.

Connecticut College
12:00 PM

at Rensselaer
12:00 PM

Springfield College
1:00 PM

at Mount Holyoke College
1:00 PM

WPI
1:00 PM

at Springfield College
1:00 PM

at Emerson College
4:00 PM

Brown University
8:30 PM
20
Hatch Brown Trophy
9:00 a.m.

vs. Stu Nelson Trophy
(n) 9:00 a.m.

vs. Central Series 2
(n) 9:30 a.m.

at Harvard University
1:00 PM
21
22
at Babson College
3:30 PM

Salem State University
4:00 PM

Mount Holyoke College
7:00 PM
23
Emmanuel College
7:00 PM
24
Midweek Firefly
5:00 p.m.

at Simmons College
6:00 PM

at Endicott College
7:00 PM
25
vs. ITA New England Regional
(n) TBA
26
Wentworth
8:00 a.m.

Loder Trophy
9:00 a.m.

vs. St. Mary's Fall Intersectional
(n) 9:30 a.m.

vs. Regis Bowl
(n) 9:30 a.m.

vs. Hood Trophy
(n) 9:30 a.m.

vs. Purple Valley Classic
(n) 1:00 p.m.

vs. Purple Valley Classic
(n) 12:10 p.m.

vs. ITA New England Regional
(n) TBA

at WPI
10:00 AM

Smith College
12:00 PM

Maine Maritime
12:00 PM

at Fordham University
2:00 PM

at Babson College
2:00 PM

Regis College
4:00 PM

Springfield College
5:00 PM

at St. Francis College
7:00 PM
27
Loder Trophy
9:00 a.m.

vs. St. Mary's Fall Intersectional
(n) 9:30 a.m.

vs. Regis Bowl
(n) 9:30 a.m.

vs. Hood Trophy
(n) 9:30 a.m.

vs. ITA New England Regional
(n) TBA

at Iona College
11:00 AM
28
29
Clark University
4:00 PM

Tufts University
4:00 PM

at Clark University
6:00 PM
30
Suffolk University
7:00 PM
1
at Bowdoin College
4:00 PM
2
vs. Gary Troyer USA Water Polo Division III Championship
(n) TBA
3
at Coast Guard
8:00 a.m.

vs. Penn State
(n) 8:00 a.m.

vs. Yale
(n) 8:00 a.m.

Smith Trophy
9:00 a.m.

vs. Danmark Trophy
(n) 9:00 a.m.

vs. Harvard Invitational
(n) 9:00 a.m.

vs. Gary Troyer USA Water Polo Division III Championship
(n) TBA

at Wheaton College
11:00 AM

at Endicott College
12:00 PM

U.S. Coast Guard Academy
1:00 PM

vs. Framingham State University
(n) 1:00 PM

at Wheaton College
1:00 PM

at Mount Holyoke College
1:00 PM
iCalendar