2011-12 Winter Honors and Milestones

Men's Basketball  
Billy Bender NEWMAC Academic All-Conference
Will Dickson NEWMAC Academic All-Conference
Noel Hollingsworth NEWMAC Player of the Week (Nov. 21, Dec. 5 and Jan. 30)
  Capital One Academic All-America Second Team
  NEWMAC First Team All-Conference
  NEWMAC Academic All-Conference
  NABC Second Team All-Northeast Region
  D3Hoops Second Team All-Northeast Region
  ECAC First Team All-New England
Jamie Karraker NEWMAC Player of the Week (Dec. 12 and Jan. 9)
  Capital One Academic All-America Second Team
  NEWMAC Academic All-Conference
Mitchell Kates
NEWMAC Tournament Most Outstanding Player
  NEWMAC First Team All-Conference
  D3Hoops Third Team All-Northeast Region
  ECAC First Team All-New England
  D3Hoops Fourth Team All-America
Arni Lehto NEWMAC Academic All-Conference
Cuong Nguyen NEWMAC Academic All-Conference
Will Tashman
NEWMAC Player of the Week (Jan. 16)
  NEWMAC First Team All-Conference
  ECAC Second Team All-New England
  NCAA Division III All-Tournament Team
Larry Anderson NEWMAC Coach of the Year
  D3Hoops Northeast Coach of the Year
  Jack Bennett Man of the Year Award
   
Women's Basketball  
Lauren Sascha Burton Emerson Coll. Tip Off Tournament All-Tournament Team
  Capital One Academic All-District Team
  NEWMAC Academic All-Conference
Liz Burton NEWMAC Academic All-Conference
Sharon Hao NEWMAC Academic All-Conference
Mari Kordell NEWMAC Rookie of the Year
  NEWMAC Second Team All-Conference
Anna Merrifield NEWMAC Academic All-Conference
   
Men's Fencing  
Jackson Crane NFC Epee Second Team All-Star
Ehsan Izadmehr NFC Sabre Second Team All-Star
Daniel Levine NFC Foil Second Team All-Star
   
Women's Fencing  
Sarah Alkilany NFC Epee Second Team All-Star
Molly Kozminsky NFC Sabre Second Team All-Star
Robin Shin NFC Fencer of the Year
  NFC Sabre First Team All-Star
Rifle  
Jennifer de Bruijn
MAC All-Academic
Nigel Kojimoto MAC All-Academic
Elizabeth Phillips MAC All-Academic
   
Men's Swimming & Diving
 
Carlo Biedenharn All-American (800 Free Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (500 Free, 1650 Free, 800 Free Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (200 Free)
Matt Chapa NEWMAC First Team All-Conference (100 Fly)
  NEWMAC Second Team All-Conference (200 IM)
Tony Chen All-American (400 Free Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (400 Free Relay, 400 Medley Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (100 Free)
Brendan Deveney All-American (200 IM, 200 Free  Relay, 400 Free Relay, 800 Free Relay, 400 Medley Relay)
  Honorable Mention All-American (400 IM)

NEWMAC Men's Swimmer of the Year
  NEWMAC First Team All-Conference (200 Fly, 200 IM, 400 IM, 200 Free Relay, 400 Free Relay, 800 Free Relay)
  NEWMAC Academic All-Conference
Colby Dunn All-American (400 Free Relay, 800 Free Relay, 400 Medley Relay)
  Honorable Mention All-American (50 Free, 200 Freestyle, 200 Freestyle Relay)

NEWMAC First Team All-Conference (100 Free, 200 Free, 200 Free Relay, 400 Free Relay, 800 Free Relay, 200 Medley Releay)
  NEWMAC Swimmer of the Week (Dec. 5)
  NEWMAC Academic All-Conference
Austin Fathman All-American (200 Free Relay, 200 Medley Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (200 Free Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (50 Free)
Thomas Finn NEWMAC Second Team All-Conference (1650 Free)
Michael Liao All-American (100 Breast, 200 Breast, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (100 Breast, 200 Breast, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)
  NEWMAC Swimmer of the Week (Jan. 16)
Jeffrey Lin NEWMAC Academic All-Conference
Remy Mock All-American (800 Free Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (500 Free)
David Parell NEWMAC Second Team All-Conference (100 Breast, 200 Breast)
  NEWMAC Academic All-Conference
Max Pruner NEWMAC First Team All-Conference (800 Free Relay)
  NEWMAC Academic All-Conference
Ron Rosenberg NEWMAC First Team All-Conference (400 MR)
  NEWMAC Second Team All-Conference (200 Back)
  NEWMAC Academic All-Conference
Tim Stumbaugh NEWMAC Second Team All-Conference (100 Back, 400 IM)
Ryan TerBush All-American (200 Medley Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (200 Medley Relay)
  NEWMAC Academic All-Conference
Danil Tyulmankov NEWMAC Diver of the Week (Jan. 16)
Wyatt Ubellacker US Olympic Trials Qualifier (50 and 100 Free)
  All-American (50 Free, 100 Free, 100 Fly, 200 Free Relay, 400 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

NEWMAC First Team All-Conference (50 Free, 200 Free Relay, 400 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (100 Fly)
  NEWMAC Swimmer of the Week (Jan. 30, Nov. 21)
  Counsilman Hunsaker Swimmer of the Week (collegeswimming.com - Nov. 22)
  NEWMAC Academic All-Conference
  CoSIDA Second Team Academic All-America
  CoSIDA At-Large Academic All-District
Tim Wall Honorable Mention All-American (200 Fly)
   
Women's Swimming & Diving  
Allison Alwan NEWMAC Academic All-Conference
Michelle Cunningham Honorable Mention All-American (200 Free Relay, 400 Free Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (200 Medley Relay, 400
Free Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (200 Free Relay)
Nora Darago NEWMAC Academic All-Conference
Chelsea Finn NEWMAC Academic All-Conference
Sydney Giblin NEWMAC Academic All-Conference
Alexandra Hall NEWMAC Academic All-Conference
Jane He NEWMAC Second Team All-Conference (200 Back)
Elina Hu Honorable Mention All-American (200 Free Relay, 400 Free Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (400 Free Relay, 400 Medley Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (200 Free Relay)
  NEWMAC Academic All-Conference
Amy Jacobi Honorable Mention All-American (200 Free Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (200 Free Relay)
Morganne Klein NEWMAC Second Team All-Conference (100 Breast, 200 Breast)
  NEWMAC Academic All-Conference
Anna Kokensparger All-American (800 Free Relay)
  Honorable Mention All-American (100 Free, 200 IM, 400 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (200 IM, 200 Medley Relay, 400 Free Relay, 400 Medley Relay, 800 Free Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (100 Fly, 200 Fly)
  NEWMAC Swimmer of the Week (Jan. 30, Nov. 21)
Calley Murphy Honorable Mention All-American (100 Breast, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (100 Breast, 200 Breast, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)
  NEWMAC Academic All-Conference
Nicole Ozminkowski All-American (800 Free Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (800 Free Relay)
Christy Rogers Honorable Mention All-American (100 Back, 200 Back, 200 Free Relay, 400 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (100 Back, 200 Back, 400 Free Relay, 400 Medley Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (200 Free Relay)
  NEWMAC Swimmer of the Week (Dec. 5)
Katelyn Rossick All-American (800 Free Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (400 IM, 800 Free Relay)
  NEWMAC Second Team All-Conference (200 IM)
  NEWMAC Academic All-Conference
Emily Ryan All-American (200 Free, 500 Free, 1650 Free, 800 Free Relay)
  Honorable Mention All-American (400 Medley Relay)
  NEWMAC Freshman of the Year
  NEWMAC First Team All-Conference (200 Free, 500 Free, 1650 Free, 800 Free Relay)
  Counsilman Hunsaker Swimmer of the Week (collegeswimming.com - Nov. 10)
Elise Stave NEWMAC Academic All-Conference
Megan Tadge NEWMAC Academic All-Conference
Eann Tuan Honorable Mention All-American (200 Medley Relay)
  NEWMAC First Team All-Conference (200 Medley Relay)
Sarah Weiss NEWMAC Academic All-Conference
   
Men's Indoor Track & Field  
Justin Bullock Division III All-New England (Mile, 1000m)
  All-America (DMR)
Nick Diamantoni Division III All-New England (4x400m)
Josh Duncavage
Division III All-New England (60m, 60HH, 200m)
Jared Forman Division III All-New England (4x800m)
Brian Gager Division III All-New England (600m, 4x400m)
  NEICAAA All-New England (4x400m)
  All-America (4x400m)
Kyle Hannon NEICAAA All-New England (Mile)
  All-America (DMR)
  NCAA Elite 89 Award
Daniel Harper Division III All-New England (5000m)
Chadd Kiggins Division III All-New England (800m, 4x800m)
Patrick Marx Division III All-New England (600m, 4x400m)
  NEICAAA All-New England (4x400m)
  All-America (4x400m, DMR)
Benjamin Mattocks Division III All-New England (DMR)
Gilbert O'Neil Division III All-New England (4x800m)
Sam Parker Division III All-New England (800m, 4x800m)
  NEICAAA All-New England (4x400m)
  All-America (4x400m)
Nathan Peterson Division III All-New England (PV)
  NEICAAA All-New England (PV)
  All-America (PV)
Stephen Serene Division III All-New England (1000m, DMR)
Jeremy Sharpe Division III All-New England (WT)
Tyler Singer-Clark Division III All-New England (200m, 400m, 4x400m)
  NEICAAA All-New England (4x400m)
  All-America (4x400m, DMR)
John Thomas Division III All-New England (HJ)
Logan Trimble Division III All-New England (DMR)
Chinedum Umachi Division III All-New England (WT)
  NEICAAA All-New England (WT)
  All-America (WT)
David Way Division III All-New England (DMR)
Jackson Wirekoh Division III All-New England (TJ)
   
Women's Indoor Track & Field  
Madeleine Bairey
Division III All-New England (200m, 4x400m)
Jacqueline Brew Division III All-New England (60m, 60HH, 200m, 4x200m, LJ)
  All-America (4x400m)
Kristine Bunker Division III All-New England (HJ, Pentathlon)
Margaret Coad Division III All-New England (1000m, 4x800m)
  NEICAAA All-New England (4x800m)
Martina de Geus Division III All-New England (3000m)
Marissa Engle Division III All-New England (PV)
Martha Gross Division III All-New England (4x200m, 4x400m)
  All-America (4x400m, DMR)
Cindy Huang Division III All-New England (800m, 4x800m)
  NEICAAA All-New England (4x800m)
  All-America (DMR)
Brooke Johnson All-America (DMR)
Michelle Johnson Division III All-New England (TJ)
Portia Jones Division III All-New England (60HH, 200m, 400m, 4x200m, 4x400m)
  NEICAAA All-New England (200m, 400m)
  All-America (60HH, 4x400m)
Jaclyn Konopka Division III All-New England (Pentathlon)
Lauren Kuntz Division III All-New England (PV)
  NEICAAA All-New England (PV)
  NCAA Elite 89 Award
Dacie Manion Division III All-New England (3000m)
Elaine McVay Division III All-New England (3000m, 5000m)
Tania Morimoto Division III All-New England (3000m, 5000m)
Claire O'Connell Division III All-New England (5000m)
Jamie Simmons Division III All-New England (600m, 4x200m, 4x400m)
  NEICAAA All-New England (400m)
  All-America (4x400m)
Alexandra Taylor Division III All-New England (800m, 4x800m)
  NEICAAA All-New England (4x800m)
Louise van den Heuvel Division III All-New England (1000m, Mile, 4x800m)
  NEICAAA All-New England (Mile, 4x800m)
  All-America (DMR)
   
Men's Volleyball  
Malcolm Bean MIT Scramble Tournament All-Tournament Team
Matt Hohenberger Nazareth College Golden Flyer Invitational All-Tournament Team
  MIT Scramble Tournament All-Tournament Team
  MIT 1000 Kill Club
  Broke MIT record for career aces (previous mark was 160)
  Broke MIT record for kills in a four-set match with 27 vs. Springfield (4/14)
  AVCA First Team All-America
  Capital One Academic All-District At-Large Team
  Capital One Academic All-America At-Large Second Team
Ken Siebert MIT Invitational All-Tournament Team
Daniel Sngiem AVCA 15 Dig Club (March 10 vs. Fontbonne)
David Thomas MIT Invitational Tournament MVP
Patrick Vatterott Endicott College Tournament All-Tournament Team
Jeremy Velazquez Nazareth College Golden Flyer Invitational All-Tournament Team
  AVCA 15 Dig Club (Feb. 26 vs. Emmanuel)
800m, 4x800m