All-Americans (By Sport)

Men's Basketball All-Americans

Year Name Organization
2012-13 Will Tashman D3 Hoops Second Team, NABC Third Team
2011-12 Mitchell Kates D3Hoops Fourth Team
2009-10 Noel Hollingsworth NABC Second Team
2008-09 Jimmy Bartolotta D3Hoops Player of the Year and First Team
2007-08 Jimmy Bartolotta D3Hoops (Honorable Mention)
2005-06 Mike D'Auria D3Hoops Fourth Team

  • Men's Cross Country All-Americans

    Year Name
    2004-05 Ben Schmeckpeper
    2002-03 Sean Nolan 
    2002-03 Ben Schmeckpeper 
    2001-02 Dan Feldman 
    1994-95 Ethan Crain 
    1994-95 Jesse Darley 
    1993-94 Jesse Darley 
    1976-77 Frank Richardson 
    1975-76 Frank Richardson 
    1968-69 Ben Wilson 
    1967-68 Ben Wilson 

  • Women's Cross Country All-Americans

    Year Name
    2013-14 Elaine McVay
    2010-11 Alina Gatowski
    2009-10 Maria Monks
    2009-10 Jacqui Wentz
    1998-99 Debbie Won 
    1994-95 Janis Eisenberg 

    Men's Fencing All-Americans

    Year Name Weapon
    2013-14 Joseph Rafidi Epee (Honorable Mention)
    2012-13 Joseph Rafidi Epee (Honorable Mention)
    2005-06 Spencer Sugimoto  Foil
    1994-95 Keith Lichten  Epee
    1988-89 Joe Sang  Sabre (Honorable Mention)
    1983-84 Russell Holtz  Foil (Honorable Mention)
    1979-80 Eric DeBeus  Foil
    1977-78 Mark Smith   
    1969-70 Guy Pommares  Epee

    Women's Fencing All-Americans

    Year Name Weapon
    2001-02 Caroline Purcell  Sabre
    2000-01 Caroline Purcell  Sabre
    1999-00 Caroline Purcell  Sabre

    Field Hockey All-Americans

    Year Name Team
    2012-13 Molly McShane First Team
    2012-13 Maddy Wharton Third Team
    2011-12 Kameron Klauber First Team
    2011-12 Molly McShane Second Team
    2010-11 Molly McShane Third Team
    2009-10 Molly McShane Second Team
    2004-05 Deanna Lentz  Third Team
    1998-99 Tracy Sadowski  First Team
    1998-99 Laura Williams  Third Team
    1996-97 Katherine Merrilees  Third Team
    1994-95 Katherine Merrilees  Third Team

    Football All-Americans

    Year Name Organization
    2009-10 DeRon Brown D3Football (Honorable Mention)
    2008-09 DeRon Brown D3Football Second Team
    2008-09 James Oleinik  D3Football (Honorable Mention)
    1997-98 Duane Stevens  Hewlett Packard DIII First Team
    Football Gazette First Team
    1997-98 Brad Gray  Hewlett Packard DIII (Honorable Mention)
    1991-92 Rodrigo Rubiano   

    Golf All-Americans

    Year Name Team
    1983-84 Eric Asel  Honorable Mention
    1979-80 Doug Parigian  Honorable Mention

    Women's Gymnastics All-Americans

    Year Name Event(s)
    2008-09 Leanna Morinishi  Beam
    2008-09 Julia Zimmerman  Vault, Beam, Uneven Bars, All-Around
    2007-08 Sophia Harrison  Uneven Bars, Floor Exercise, All-Around
    2007-08 Julia Zimmerman  Vault, Floor Exercise, Beam, All-Around
    2006-07 Julia Zimmerman All-Around, Beam, Floor
    2006-07 Sophia Harrison  Vault
    2005-06 Sophia Harrison  All-Around, Bars
    2005-06 Julia Zimmerman  All-Around, Floor
    2002-03 Merritt Tam  Bars
    2001-02 Merritt Tam  All-Around, Beam
    2000-01 Sonja Ellefson  Bars, Vault
    1999-2000 Sonja Ellefson  Uneven Bars
    1998-99 Sonja Ellefson  All-Around, Vault, Bars
    1997-98 Alli Christenson  All-Around
    1997-98 Sonja Ellefson  All-Around
    1996-97 Lee Knight  All-Around
    1995-96 Allison Christenson  All-Around
    1994-95 Sheila Rocchio  All-Around
    1993-94 Sheila Rocchio  All-Around, Bars
    1993-94 Tasi Chairenza  Bars

    Men's Lacrosse All-Americans

    Year Name
    1976-77 Jeff Singer 
    1961-62 Wayne Matson 
    1960-61 Joe Skendarian 
    1958-59 Charlie Fitzgerald 
    1957-58 Charlie Fitzgerald 
    1955-56 Marinos Gerakaris 
    1953-54 Aristites Miliotes 

    Pistol All-Americans

    Year Name Event
    2008-09 Fuzhou Hu  Air (First Team)
    Free (First Team)
    2008-09 Michelle Ma  Women's Sport (First Team)
    2007-08 Christine Hseuh  Air (Second Team)
    2007-08 Fuzhou Hu  Air (Second Team)
    Free (Honorable Mention)
    2007-08 Eddie Huo Free (First Team)
    Standard (First Team)
    Air (First Team)
    2007-08 Daniel Jang  Free (Second Team)
    2006-07 YunJa Chen Air (Honorable Mention)
    Sport
    2006-07 Daipan Lee Air
    Free
    Standard
    2006-07 Diana Nee Air
    Sport
    Standard
    2006-07 Eddie Huo Free (Honorable Mention)
    Standard
    2006-07 Fuzhou Hu Standard
    2005-06 Daipan Lee  Free (First Team)
    Air (First Team)
    2005-06 Diana Nee  Standard (First Team)
    Air (First Team)
    Women's Sport
    2005-06 Walter Lin  Free (Honorable Mention)
    Standard (Honorable Mention)
    2004-05 Michael Horvath  Air (First Team)
    Free (Second Team)
    2004-05 David Schannon  Men's Grand Aggregate Champion
    Free (First Team)
    Air (First Team)
    2004-05 Diana Nee  Sport (Second Team)
    Air (Honorable Mention)
    2004-05 Walter Lin  Standard (Second Team)
    Air (Second Team)
    2003-04 David Schannon  Free
    Air
    2002-03 Yin Chen  Air
    Sport
    2002-03 David Schannon  Air
    Sport
    2002-03 Audrey Wang  Air
    Sport
    Free
    2001-02 Audrey Wang  Women's Air
    2001-02 Yin Chen  Women's Air
    Women's Sport
    2001-02 Melissa Miao  Women's Sport
    1998-99 Tracey Ho  Air
    1997-98 Jane Sohn  Women's Air
    1997-98 Hattie Gruneisen  Women's Air
    1997-98 Tracey Ho  Women's Air
    1996-97 Jacques de Lalaing  Free (Honorable Mention)
    1996-97 Myong-Sin Yi  Air (Second Team)
    1995-96 John Novak  Air
    1995-96 Jane Sohn  Air
    1995-96 Ben Leong  Free
    Air
    1990-91 Eric Blau  Air
    Free
    1988-89 Eric Blau  Air
    Free (Honorable Mention)
    1985-86 Joe LaRocca  Air
    1985-86 Jerry Martin  Air
    Free
    1984-85 Roberto Landrau  Air
    1984-85 Jerry Martin  Free
    Standard
    Air
    1983-84 Larry Deschaine  Air
    1983-84 Roberto Landrau  Air (Honorable Mention)
    1983-84 Jerry Martin  Air (Honorable Mention)
    1983-84 David Martin  Free
    Standard
    Air
    1983-84 Jon Williams  Standard
    1982-83 Joe Mayo  Free
    Air
    1982-83 David Martin  Standard
    1981-82 Larry Deschaine  Air
    1981-82 Joe Mayo  Air
    Standard
    Free
    1981-82 Duncan Hughes  Free
    1981-82 Jon Williams  Free
    1980-81 Duncan Hughes   
    1979-80 Robert White   
    1978-79 David Miller   
    1978-79 David Schaller   
    1973-74 Merrick Leler   
    1973-74 Karl Seeler   
    1973-74 Steve Goldstein  Grand Aggregate Champion
    1969-70 David Asbell   
    1969-70 Dan Flint  
    1969-70 John Good    
    1969-70 Alan Jay Smith   
    1968-69 Don Fujimoto    
    1968-69 Tom Imrich   
    1967-68 Eddie Busick   
    1967-68 Dennis Swanson   
    1966-67 Dennis Reyklin   
    1966-67 Dennis Swanson   

    Rifle All-Americans

    Year Name Event
    1984-85 Clifford Eskey  Smallbore
    Air 
    1983-84 Clifford Eskey  Smallbore
    Air 

    Sailing All-Americans

    Year Name Organization
    2013-14 Lisa Sukharev-Chuyan ICSA crew 
    2013-14 Hanna Vincent ICSA (Honorable Mention)
    2011-12 Steph Tong ICSA crew
    2004-05 JM Modisette  ICRA (Honorable Mention)
    1999-2000 Madhulika Jain  ICYRA crew 
    1999-2000 Sean Fabre  ICYRA 
    1999-2000 Jessica Lackey  ICYRA (Honorable Mention)
    1999-2000 Alan Sun  ICYRA, ICSA 
    1998-99 Jessica Lackey  ICYRA (Honorable Mention)
    1992-93 Paula Lewin ICYRA
    1992-93 Gina Middaugh  ICYRA crew 
    1988-89 Isako Hoshino  ICYRA crew 
    1986-87 Louise Sedlacek  ICYRA crew 
    1985-86 Louise Sedlacek  ICYRA crew 
    1984-85 Peter Quigley  ICYRA (Honorable Mention)
    1982-83 Bruce Klein  ICYRA (Honorable Mention)
    1980-81 David Kuller  ICYRA (Honorable Mention)
    1978-79 Elliot Rosen  ICYRA 
    1973-74 Stephen Cucchiaro  ICYRA 
    1972-73 Stephen Cucchiaro  ICYRA 
    1969-70 David McComb  ICYRA 
    1968-69 Stephen Milligan  ICYRA 

    Skiing All-Americans

    Year Name Event
    2007-08 Tim Pier  Alpine Skiing (USCSA Slalom, Giant Slalom)
    1999-2000 Jessica Kleiss  Nordic Skiing (US Collegiate Ski Association National Champion)
    1998-99 Jessica Kleiss  Nordic Skiing (USCSA in 10k Freestyle)
    1998-99 Sam Coradetti  Nordic Skiing (USCSA in Classic and Combined)
    1997-98 Jim Berry  Nordic Skiing (USCSA)
    1997-98 Jessica Kleiss  Nordic Skiing (USCSA)
    1995-96 Lynn Cornell  Nordic Skiing (USCSA in 10k Skate)
    1995-96 Christian Lund  Nordic Skiing (USCSA in 15k Classical)
    1995-96 Jeff Doering  Nordic Skiing (USCSA in 15k Classical, 10k Skate)

    Men's Soccer All-Americans

    Year Name
    2013-14 Sean Bingham 
    2003-04 Nick Nestle  
    1960-61 Dirk Berhager 
    1948-59 Jim Veras 

    Women's Soccer All-Americans

    Year Name Team
    2013-14 Ambika Krishnamachar Third Team
    2012-13 Emily Kuo  First Team

    Squash All-Americans

    Year Name Team
    1993-94 Irfan Chaudhary  NISRA Second Team
    1992-93 Matt Trevithick NISRA Second Team
    1988-89 Alec Litowitz NISRA Second Team

    Men's Swimming & Diving All-Americans

    Year Name Event(s)
    2013-14 Ben Bauchwitz 200 Free Relay 
    2013-14 Brendon Chiu

    200 Free Relay
    400 Free Relay

    2013-14 Sean Corcoran 

    100 Fly
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay

    2013-14 Austin Fathman

    50 Free
    100 Free
    200 Medley Relay
    200 Free Relay
    400 Medley Relay
    400 Free Relay
    800 Free Relay

    2013-14 Bradford Jokubaitis 200 Relay 
    2013-14 Alex Lednev

    200 IM
    400 IM
    800 Free Relay

    2013-14 Michael Liao 100 Breast
    200 Breast
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    2013-14 Bo Mattix 100 Back 
    200 Back 
    200 Medley Relay 
    400 Medley Relay
    2013-14 Remy Mock 200 Fly
    400 Free Relay
    800 Free Relay
    2013-14 Daryl Neubieser 200 Free Relay
    400 Free Relay
    800 Free Relay 
    2013-14 Luke Schulueter 200 Fly 
    2012-13 Ben Bauchwitz

    100 Breast
    200 Breast

    2012-13 Tony Chen 800 Free Relay
    2012-13 Craig Cheney 200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    200 Free Relay 
    2012-13 Brendan Deveney 200 Back
    200 IM
    200 Free Relay
    800 Free Relay 
    2012-13 Austin Fathman 50 Free
    200 Free Relay 
    2012-13 Bradford Jokubaitis 100 Back
    200 Back 
    2012-13 Alex Lednev 200 Back
    400 IM 
    2012-13 Michael Liao 100 Breast
    200 Breast
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay 
    2012-13 Bo Mattix 100 Back
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay 
    2012-13 Remy Mock 200 Free
    200 Fly
    800 Free Relay 
    2012-13 Thomas Norris 200 Fly
    800 Free Relay 
    2012-13 Luke Schlueter 200 Fly
    2012-13 Wyatt Ubellacker 50 Free
    100 Free
    100 Fly
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    200 Free Relay 
    2011-12 Carlo Biedenharn 800 Free Relay
    2011-12 Tony Chen 400 Free Relay
    2011-12 Brendan Deveney 200 IM
    200 Free Relay
    400 Free Relay
    800 Free Relay
    400 Medley Relay
    400 IM (Honorable Mention)
    2011-12 Colby Dunn 400 Free Relay
    800 Free Relay
    400 Medley Relay
    50 Free (Honorable Mention)
    200 Free (Honorable Mention)
    200 Free Relay
    2011-12 Austin Fathman 200 Free Relay
    200 Medley Relay
    2011-12 Michael Liao 100 Breast
    200 Breast
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    2011-12 Remy Mock 800 Free Relay
    2011-12 Ryan TerBush 200 Medley Relay
    2011-12 Wyatt Ubellacker 50 Free
    100 Free
    100 Fly
    200 Free Relay
    400 Free Relay
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    2011-12 Tim Wall 200 Fly (Honorable Mention)
    2010-11 Carlo Biedenharn 800 Free Relay
    2010-11 Brett Boval 200 Free Relay
    2010-11 Tony Chen 400 Free Relay
    800 Free Relay
    2010-11 Craig Cheney 200 Free Relay
    400 Free Relay
    400 Medley Relay
    100 Free (Honorable Mention)
    2010-11 Brendan Deveney 800 Free Relay
    2010-11 Colby Dunn 100 Free
    200 Free Relay
    400 Free Relay
    800 Free Relay
    200 Medley Relay
    50 Free (Honorable Mention)
    200 Free (Honorable Mention)
    2010-11 Michael Liao 200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    200 Breast (Honorable Mention)
    2010-11 Toomas Sepp 100 Fly
    200 Fly (Honorable Mention)
    2010-11 Ryan TerBush 200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    2010-11 Wyatt Ubellacker 50 Free
    100 Free
    100 Fly
    200 Free Relay
    400 Free Relay
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    2009-10 Brett Boval 200 Free Relay
    2009-10 Luke Cummings 50 Free
    200 Free Relay
    200 Medley Relay
    400 Free Relay
    400 Medley Relay
    800 Free Relay (Honorable Mention)
    2009-10 Brendan Deveney 400 Free Relay
    200 Individual Medley (Honorable Mention)
    400 Individual Medley (Honorable Mention)
    800 Free Relay (Honorable Mention)
    2009-10 Michael Dobson 800 Free Relay (Honorable Mention)
    2009-10 Rastislav Racz 200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    100 Breast (Honorable Mention)
    200 Breast (Honorable Mention)
    2009-10 Ron Rosenberg 400 Medley Relay
    2009-10 Toomas Sepp 400 Medley Relay
    100 Fly (Honorable Mention)
    200 Fly (Honorable Mention)
    2009-10 Wyatt Ubellacker 200 Medley Relay
    200 Free Relay
    400 Free Relay
    50 Free (Honorable Mention)
    800 Free Relay (Honorable Mention)
    2009-10 Jeff Zhou 200 Free Relay
    200 Medley Relay
    400 Free Relay
    100 Fly (Honorable Mention)
    2008-09 Luke Cummings  200 Free Relay
    200 Medley Relay 
    2008-09 Peter Wellings  200 Free Relay
    2008-09 Jeff Zhou  200 Free Relay
    200 Medley Relay 
    2008-09 Laurent Charpentier  200 Free Relay
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    2008-09 Brett Boval  400 Medley Relay
    2008-09 Rastislav Racz  200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    100 Breast
    2008-09 Tim Stumbaugh  400 Medley Relay
    200 Back
    2007-08 Rastislav Racz  100 Breast
    200 Breast
    2006-07 Luke Cummings 200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    2006-07 Jeff Zhou   200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    2006-07 Craig Edwards 200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    100 Back
    200 Back
    2006-07 Rastislav Racz 200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    100 Breast
    200 Breast
    2004-05 Craig Edwards  100 Back
    200 Back
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay  
    2004-05 Jonathan Varsanik  200 Medley Relay
    2004-05 JP Carlucci  200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    2004-05 Grady Snyder 200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    2004-05 Mattieu Fuzellier  400 Medley Relay
    2003-04 Craig Edwards   100 Back, 200 Back
    2002-03 Bruce DiBello 100 Breaststroke
    1994-95 Ted Achtem  200 Breast (Honorable Mention)
    1992-93 Jim Bandy  400 Free Relay
    800 Free Relay
    1992-93 Chad Gunnlaugsson  400 Free Relay
    800 Free Relay
    1992-93 Brian Meade  400 Free Relay
    800 Free Relay
    1992-93 Bob Rockwell  400 Free Relay
    800 Free Relay
    1991-92 Jim Bandy  400 Free Relay (Honorable Mention)
    800 Free Relay
    1991-92 Chad Gunnlaugsson  400 Free Relay (Honorable Mention)
    800 Free Relay
    1991-92 Brian Meade  400 Free Relay (Honorable Mention)
    800 Free Relay
    1991-92 Bob Rockwell  500 Free (Honorable Mention)
    400 Free Relay (Honorable Mention)
    800 Free Relay
    1990-91 Ted Achtem  200 Back
    800 Free Relay
    1990-91 Bob Rockwell  400 IM (Honorable Mention)
    800 Free Relay
    1990-91 Jim Bandy  800 Free Relay
    1990-91 Brian Meade  800 Free Relay
    1989-90 Jim Bandy  1650 Free (Honorable Mention)
    800 Free Relay (Honorable Mention)
    1989-90 Andrew Knoedler  800 Free Relay (Honorable Mention)
    1989-90 Max Ochoa  800 Free Relay (Honorable Mention)
    1989-90 Bob Rockwell  800 Free Relay (Honorable Mention)
    1988-89 Marcos Fernandez  200 Medley Relay
    1988-89 Andrew Knoedler  200 Medley Relay
    1988-89 Dinesh Lathi  200 Medley Relay
    1988-89 Peter Neirinckx  200 Medley Relay
    1986-87 Marcos Fernandez  100 Free (Honorable Mention)
    100 Back (Honorable Mention)
    200 IM
    1986-87 Keoki Jackson  200 Fly (Honorable Mention)
    1985-86 Keoki Jackson  200 Fly (Honorable Mention)
    1984-85 Andy Renshaw  100 Fly
    200 Fly (Honorable Mention)
    1984-85 Clark Dorman  One-Meter
    Three-Meter  
    1983-84 Bob Schoenlein  100 Breast
    200 Breast (Honorable Mention)
    1983-84 Andy Renshaw  100 Fly
    200 Fly
    1983-84 Clark Dorman  One-Meter
    Three-Meter
    1982-83 Bob Schoenlein  100 Breast (Honorable Mention)
    200 Breast (Honorable Mention)
    1982-83 Andy Renshaw  100 Fly
    200 Fly
    1981-82 Bob Schoenlein  100 Breast
    200 Breast
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    1981-82 Andy Renshaw  100 Fly (Honorable Mention)
    200 Fly (Honorable Mention)
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    1981-82 John Schmitz  200 IM
    1981-82 Joel Harris  400 Medley Relay (Honorable Mention)
    1981-82 Mark LaRow  400 Medley Relay (Honorable Mention)
    1980-81 Bob Schoenlein  100 Breast
    200 Breast
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    1980-81 John Belzer  400 Medley Relay (Honorable Mention)
    1980-81 Mark Huntzinger  400 Medley Relay (Honorable Mention)
    1980-81 Mark LaRow  400 Medley Relay (Honorable Mention)
    1979-80 Dave Erickson  100 Free (Honorable Mention)
    200 Free (Honorable Mention)
    800 Free Relay (Honorable Mention)
    1979-80 John Schmitz  200 IM
    400 IM (Honorable Mention)
    800 Free Relay (Honorable Mention)
    1979-80 Bill Dawson  800 Free Relay (Honorable Mention)
    1979-80 Mark Huntzinger  800 Free Relay (Honorable Mention)
    1978-79 Preston Vorlick  200 Breast
    1977-78 Preston Vorlick  200 Breast
    1976-77 Preston Vorlick  200 Breast
    1976-77 Robert Hone  One-Meter
    1976-77 Rick Erlich  One-Meter (Honorable Mention)
    1968-69 Alan Graham  200 IM
    400 IM
    400 Free Relay
    1968-69 Louis Clare  400 Free Relay
    1968-69 Lee Dilley  400 Free Relay
    1968-69 William Stage  400 Free Relay

    Women's Swimming & Diving All-Americans

    Year Name Event(s)
    2013-14 Michelle Cunningham 200 Free Relay 
    2013-14 Kristen Finney  200 Medley Relay
    400 Medley Relay 
    2013-14 Veronica Jedryka 200 Back
    400 Free Relay 
    400 Medley Relay 
    800 Free Relay 
    2013-14 Sarah Osmulski  200 Fly
    200 Medley Relay 
    400 Medley Relay 
    400 Free Relay 
    2013-14 Christy Rogers 100 Back 
    200 Back 
    200 Medley Relay 
    200 Free Relay 
    400 Free Relay 
    400 Medley Relay 
    2013-14 Emmie Ryan 800 Free Relay
    2013-14 Lena Yang 50 Free
    200 Medley Relay
    200 Free Relay
    400 Free Relay 
    2013-14 Jonna Yeh 400 Free Relay
    800 Free Relay 
    2013-14 Kate Yu 800 Free Relay 
    2012-13 Kristen Finney 200 Medley Relay
    400 Medley Relay 
    2012-13 Elina Hu 400 Free Relay
    200 Free Relay 
    2012-13 Anna Kokensparger 200 IM
    200 Free
    200 Fly
    400 Medley Relay
    200 Free Relay
    400 Free Relay
    800 Free Relay 
    2012-13 Christy Rogers 200 Back
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay
    200 Free Relay 
    2012-13 Katelyn Rossick 400 Free Relay
    2012-13 Emmie Ryan 800 Free Relay
    2012-13 Katie Siegel 100 Fly
    200 Medley Relay
    400 Medley Relay 
    2012-13 Lena Yang 200 Medley Relay
    200 Free Relay 
    2012-13 Joanna Yeh 400 Free Relay
    800 Free Relay 
    2012-13 Kate Yu 800 Free Relay
    2011-12 Michelle Cunningham 200 Free Relay (Honorable Mention)
    400 Free Relay (Honorable Mention)
    2011-12 Elina Hu 200 Free Relay (Honorable Mention)
    400 Free Relay (Honorable Mention)
    2011-12 Amy Jacobi 200 Free Relay (Honorable Mention)
    2011-12 Anna Kokensparger 800 Free Relay
    100 Free (Honorable Mention)
    200 IM (Honorable Mention)
    400 Free Relay (Honorable Mention)
    200 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    2011-12 Calley Murphy 100 Breast (Honorable Mention)
    200 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    2011-12 Nicole Ozminkowski 800 Free Relay
    2011-12 Christy Rogers 100 Back (Honorable Mention)
    200 Back (Honorable Mention)
    200 Free Relay (Honorable Mention)
    400 Free Relay (Honorable Mention)
    200 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    2011-12 Katelyn Rossick 800 Free Relay
    2011-12 Emily Ryan 200 Free
    500 Free
    1650 Free
    800 Free Relay
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    2011-12 Eann Tuan 200 Medley Relay (Honorable Mention)
    2010-11 Sydney Giblin 400 Free Relay (Honorable Mention)
    800 Free Relay (Honorable Mention)
    2010-11 Elina Hu 200 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Free Relay (Honorable Mention)
    2010-11 Morganne Klein 400 Medley Relay (Honorable Mention)
    2010-11 Anna Kokensparger 200 IM (Honorable Mention)
    200 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Free Relay (Honorable Mention)
    800 Free Relay (Honorable Mention)
    2010-11 Calley Murphy 200 Medley Relay (Honorable Mention)
    2010-11 Christy Rogers 200 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    2010-11 Katelyn Rossick 400 IM (Honorable Mention)
    800 Free Relay (Honorable Mention)
    2010-11 Beth Stavely Three-Meter Diving
    One-Meter Diving (Honorable Mention)
    2010-11 Joanna Yeh 400 Free Relay (Honorable Mention)
    800 Free Relay (Honorable Mention)
    2009-10 Sydney Giblin 400 Medley Relay (Honorable Mention)
    2009-10 Elina Hu 200 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    200 Free Relay (Honorable Mention)
    2009-10 Amy Jacobi 200 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    200 Free Relay (Honorable Mention)
    2009-10 Anna Kokensparger 200 Individual Medley
    100 Fly
    200 Fly
    200 Medley Relay (Honorable Mention)
    400 Medley Relay (Honorable Mention)
    200 Free Relay (Honorable Mention)
    2009-10 Nicole Wang 200 Medley Relay (Honorable Mention)
    200 Free Relay (Honorable Mention)
    2007-08 Sasha Brophy  200 Free
    2007-08 Doria Holbrook   One-Meter Diving
    Three-Meter Diving
    2006-07 Doria Holbrook   One-Meter Diving
    Three-Meter Diving
    2005-06 Doria Holbrook  One-Meter Diving
    Three-Meter Diving
    2004-05 Doria Holbrook  One-Meter Diving
    Three-Meter Diving
    2003-04 Georgene Hilb   800 Free Relay (Honorable Mention)
    2003-04 Jen DeBoer   800 Free Relay (Honorable Mention)
    2003-04 Kate Thornton 800 Free Relay (Honorable Mention)
    2003-04 Kathryn Duffy   800 Free Relay (Honorable Mention)
    2002-03 Georgene Hilb  400 Free Relay
    2002-03 Kathryn Duffy 400 Free Relay
    2002-03 Kirstin Alberi  400 Free Relay
    2002-03 Monica Morrison  50 Free
    400 Free Relay
    2001-02 Kirstin Alberi  100 Back
    1999-2000 Kirstin Alberi  100 Back
    1991-92 Tina Grosskopf  100 Breast (Honorable Mention)
    1989-90 Angie Polen  200 Medley Relay (Honorable Mention)
    1989-90 Jennifer Chan  200 Medley Relay (Honorable Mention)
    1989-90 Tina Grosskopf  200 Medley Relay (Honorable Mention)
    1989-90 Yvonne Grierson  50 Free
    100 Free
    100 Fly
    200 Medley Relay (Honorable Mention)
    1988-89 Angie Polen  200 Medley Relay
    1988-89 Jennifer Chan  200 Medley Relay
    1988-89 Tina Grosskopf  200 Medley Relay
    1988-89 Yvonne Grierson  50 Free
    100 Free
    100 Fly
    200 Medley Relay
    1987-88 Yvonne Grierson  100 Fly
    200 Fly
    1987-88 Angela Polen  50 Free
    1986-87 Yvonne Grierson  100 Fly
    200 Fly
    200 Medley Relay (Honorable Mention)
    1986-87 Angela Polen  200 Medley Relay (Honorable Mention)
    1986-87 Cheryl Sampson  200 Medley Relay (Honorable Mention)
    1986-87 Laura Carter  200 Medley Relay (Honorable Mention)
    1985-86 Linda Sprys  100 Fly
    200 Fly (Honorable Mention)
    1984-85 Linda Sprys  100 Fly
    200 Fly (Honorable Mention)
    1984-85 Lori Peterson  One-Meter Diving
    Three-Meter Diving
    1983-84 Lori Blackwelder  Three-Meter Diving
    1982-83 Marie Issa  50 Fly (Honorable Mention)
    1982-83 Lori Blackwelder  One-Meter Diving
    Three-Meter Diving
    1981-82 Karen Klincewicz  100 IM
    200 IM
    400 IM
    200 Fly
    200 Breast
    1980-81 Karen Klincewicz  100 Fly 
    200 Fly
    1979-80 Karen Klincewicz  200 IM
    400 IM
    100 Fly
    200 Fly

    Men's Tennis All-Americans

    Year Name Event(s)
    2012-13 Edwin Zhang Singles
    2006-07 Tom Dohlman  Singles
    2005-06 Evan Tindell  Singles
    2004-05 Evan Tindell  Singles
    2003-04 Vitaliy Pereverzev Doubles
    2003-04 Evan Tindell   Singles, Doubles
    2002-03 Evan Tindell  Singles
    2002-03 Andrew Kolesnikov  Doubles
    2002-03 Vitaly Pereverzev  Singles, Doubles
    2000-01 Jeff Augustyn  Singles
    1999-2000 Eric Chen  Singles
    1998-99 Ben Cooke  Doubles
    1998-99 Eric Chen  Singles, Doubles
    1997-98 Eric Chen  Singles
    1993-94 Jay Muelhoefer  Doubles
    1993-94 Nick Tsai  Doubles
    1992-93 Jay Muelhoefer  Doubles
    1992-93 Alan Walpole  Singles, Doubles
    1991-92 Manish Bhatia  Doubles
    1991-92 Jay Muelhoefer  Doubles
    1990-91 Alexis Photiades  Singles

    Women's Tennis All-Americans

    Year Name Event
    2013-14 Elysa Kohrs Singles
    2012-13 Lauren Quisenberry Singles
    2010-11 Lauren Quisenberry Singles
    2009-10 Leslie Hansen Singles
    2008-09 Leslie Hansen  Singles
    2007-08 Leslie Hansen  Singles
    1999-2000 Mealani Nakamura  Singles
    1998-99 Kelly Koskelin  Doubles
    1998-99 Mealani Nakamura  Doubles

    Men's Track & Field All-Americans

    Year Name Event(s)
    2013-14 Derek Barnes Indoor - 4x400 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2013-14 Harrison Hunter Outdoor - 4x400 Relay 
    2013-14 Michael Kaba Indoor - 4x400 Relay 
    2013-14 States Lee Indoor - 4x400 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2013-14 Benjamin Schreck Indoor - Pole Vault
    Outdoor - Pole Vault 
    2013-14 Tyler Singer-Clark  Indoor - 4x400 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2012-13 Derek Barnes Oudoor - 4x400 Relay
    2012-13 Justin Bullock Indoor - Distance Medley Relay
    2012-13 Josh Duncavage Oudoor - 4x100 Relay
    2012-13 Michael DuPlessis Outdoor - 4x100 Relay
    2012-13 Michael Kaba Outdoor - 4x100 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2012-13 States Lee Indoor - Distance Medley Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2012-13 Patrick Marx Indoor - Distance Medley Relay
    2012-13 Tyler Singer-Clark Outdoor - 4x100 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2012-13 Logan Trimble Indoor - Distance Medley Relay
    2011-12 Justin Bullock Indoor - Distance Medley Relay
    2011-12 Brian Gager Indoor - 4x400 Relay
    2011-12 Kyle Hannon Indoor - Distance Medley Relay
    2011-12 Patrick Marx Indoor - 4x400 Relay
    Indoor - Distance Medley Relay
    2011-12 Sam Parker Indoor - 4x400 Relay
    2011-12 Nathan Peterson Indoor - Pole Vault
    2011-12 Tyler Singer-Clark Indoor - 4x400 Relay
    Indoor - Distance Medley Relay
    2011-12 Chinedum Umachi Indoor - Weight Throw
    Outdoor - Hammer
    2010-11 Kyle Hannon Indoor - Distance Medley Relay
    2010-11 Patrick Marx Indoor - Distance Medley Relay
    2010-11 Nathan Peterson Indoor - Pole Vault
    2010-11 Daniel Ronde Indoor - Distance Medley Relay
    2010-11 Logan Trimble Indoor - Distance Medley Relay
    2009-10 Yermie Cohen Outdoor - 1500
    2009-10 Stephen Morton Indoor - Triple Jump
    Outdoor - Long Jump
    Outdoor - Triple Jump 
    2009-10 Vladimir Sobes Outdoor - Javelin
    2009-10 Greg Tao Indoor - Pole Vault
    2008-09 Stephen Morton  Indoor - Long Jump
    Indoor - Triple Jump
    Outdoor - Triple Jump 
    2008-09 Greg Tao  Indoor - Pole Vault
    Outdoor - Pole Vault 
    2007-08 Stephen Morton  Indoor - Long Jump
    2007-08 Omari Stephens  Indoor - Pole Vault
    Outdoor - Pole Vault 
    2005-06 Uzoma Orji  Indoor - Weight Throw
    Indoor - Shot Put
    Outdoor - Hammer
    Outdoor - Shot Put 
    2004-05 Nate Ball  Indoor - Pole Vault
    Outdoor - Pole Vault 
    2004-05 Uzoma Orji  Indoor - Weight Throw
    Indoor - Shot Put
    Outdoor - Shot Put
    Outdoor - Hammer
    2003-04 Uzoma Orji   Indoor - Shot Put
    Indoor - Weight Throw
    Outdoor - Shot Put 
    2002-03 Brian Anderson  Indoor - 800
    2002-03 Craig Mielcarz  Indoor - High Jump
    2002-03 Uzoma Orji  Indoor - Shot Put
    2002-03 Chris Khan  Outdoor - Hammer
    Outdoor - Discus
    2002-03 Brian Hoying  Outdoor - High Jump
    2001-02 Dan Feldman  Indoor - 5000
    2001-02 Jesse Alejandro  Indoor - Distance Medley Relay
    2001-02 Brian Anderson  Indoor - Distance Medley Relay
    2001-02 Yuval Mazor  Indoor - Distance Medley Relay
    2001-02 Sean Montgomery  Indoor - Distance Medley Relay
    Indoor - 1500
    2001-02 Chris Khan  Outdoor - Hammer
    2001-02 Craig Mielcarz  Outdoor - High Jump
    2000-01 Brian Anderson  Indoor - Distance Medley Relay
    2000-01 Brian Hoying  Indoor - Distance Medley Relay
    2000-01 Mark Jeunnette  Indoor - Distance Medley Relay
    2000-01 Sean Montgomery  Indoor - Distance Medley Relay
    2000-01 Craig Mielcarz  Indoor - High Jump
    Outdoor - High Jump 
    2000-01 Sean Montgomery  Outdoor - 800
    2000-01 Chris Khan  Outdoor - Discus
    1999-2000 Sean Montgomery  Indoor - 1500
    1999-2000 Chris McGuire  Outdoor - 10000
    1998-99 Leif Seed  Outdoor - 800
    1998-99 Nick Michalakis  Outdoor - Javelin
    1996-97 John Wallberg  Indoor - Weight Throw
    1995-96 John Wallberg  Outdoor - Hammer
    1994-95 Ethan Crain  Indoor - 1500
    Outdoor - 1500 
    1994-95 John Wallberg  Indoor - Weight Throw
    Outdoor - Hammer Throw 
    1993-94 Matt Robinson  Indoor - Pole Vault
    1993-94 John Wallberg  Indoor - Weight Throw
    1993-94 Ethan Crain  Outdoor - 1500
    1992-93 Mike Piepergerdes  Indoor - 1500
    Outdoor - 1500 
    1992-93 Matt Robinson  Indoor - Pole Vault
    1990-91 Mark Dunzo  Indoor - 400
    Outdoor - 400 
    1990-91 John-Paul Clarke  Indoor - Weight Throw
    Outdoor - Hammer Throw 
    1989-90 Mark Dunzo  Indoor - 400
    Outdoor - 400 Relay
    Outdoor - 1600 Relay 
    1989-90 Boniface Makitiani  Indoor - 400
    Outoor - 400
    Outdoor - 400 Relay
    Outdoor - 1600 Relay 
    1989-90 Bill Singhose  Indoor - Pole Vault
    Indoor - Long Jump
    Outdoor - Decathlon 
    1989-90 John-Paul Clarke  Indoor - Weight Throw
    Outdoor - Hammer
    1989-90 Eric Shank  Indoor - Weight Throw
    1989-90 Garret Moose  Outdoor - 400 Relay
    Outdoor - 1600 Relay
    1988-89 Bill Singhose  Indoor - Pole Vault
    Outdoor - Decathlon 
    1988-89 Scott Deering  Indoor - Weight Throw
    Outdoor - Hammer
    1988-89 Mike Piepergerdes  Outdoor - 1500
    1988-89 Doug Cornwall  Outdoor - 1600 Relay
    1988-89 Mark Dunzo  Outdoor - 1600 Relay
    1988-89 Paul McKenzie  Outdoor - 400 Hurdles
    Outdoor - 1600 Relay
    1988-89 Boniface Makitiani  Outdoor - 400
    Outdoor - 1600 Relay
    1987-88 Bill Singhose  Indoor - Pole Vault
    Outdoor - Decathlon
    Outdoor - Pole Vault 
    1987-88 Doug Cornwall  Outdoor - 1600 Relay
    1987-88 Mark Dunzo  Outdoor - 1600 Relay
    1987-88 Karim Roshd  Outdoor - 1600 Relay
    1987-88 Boniface Makitiani  Outdoor - 400
    Outdoor - 1600 Relay
    1987-88 Scott Deering  Outdoor - Hammer
    1986-87 Anton Briefer  Outdoor - 5000
    1985-86 Robert White  Outdoor - Pole Vault
    1984-85 Pat Parris  Indoor - Weight Throw
    Outdoor - Hammer
    1984-85 Greg Procopio  Indoor - Weight Throw
    Outdoor - Hammer
    1982-83 Pat Parris  Outdoor - Hammer
    1981-82 Paul Neves  Outdoor - 800
    1981-82 Dave Kieda  Outdoor - Hammer
    1980-81 Paul Neves  Indoor - 1000
    Outdoor - 800 
    1980-81 Colin Kerwin  Outdoor - 1500
    1980-81 Dave Kieda  Outdoor - Hammer
    1979-80 Paul Neves  Outdoor - 800
    1978-79 Steve Sifferlen  Outdoor - Hammer
    1976-77 Frank Richardson  Outdoor - 10000
    1974-75 Frank Richardson  Outdoor - 3 Mile
    1973-74 John Pearson  Outdoor - Hammer
    1972-73 Brian Moore  Outdoor - Hammer
    1926-27 Henry Steinbrenner  Outdoor - 220 Hurdles
    1925-26 Henry Steinbrenner  Outdoor - 220 Hurdles

    Women's Track & Field All-Americans

    Year Name Event(s)
    2013-14 Jackie Brew Indoor - 60m, Hurdles
    Outdoor - 4x100 Relay 
    2013-14 Martina de Geus

    Outdoor - 3,000m
    Outdoor - Steeple Chase  

    2013-14 Maryann Gong  Indoor - Distance Medley Relay
    Outdoor - 5,000m
    2013-14 Stephanie Guo  Indoor - Distance Medley 
    2013-14 Cindy Huang  Indoor - Distance Medley 
    2013-14 Kendra Knittel Outdoor - 4x100 Relay 
    2013-14 Jaclyn Konopka Outdoor - 4x100 Relay 
    2013-14 Veronica Szklarzewski Outdoor - 4x100 Relay 
    2013-14 Tilly Taylor  Outdoor - Javelin 
    2013-14 Louise van den Heuvel 

    Indoor - Mile
    Indoor - Distance           
    Indoor - Medley Relay  

    2013-14 Cimran Virdi Indoor - Pole Vault
    Outdoor - Pole Vault 
    2012-13 Cindy Huang Indoor - Distance Medley Relay
    2012-13 Brooke Johnson Indoor - Distance Medley Relay
    2012-13 Jaclyn Konopka Indoor - Pentathlon
    2012-13 Lauren Kuntz Indoor - Pole Vault
    2012-13 Elaine McVay Outdoor - 10,000m
    2012-13 Sarah Quinn Indoor - Distance Medley Relay
    2012-13 Alexandra Taylor Indoor - Distance Medley Relay
    2011-12 Jacqueline Brew Indoor - 4x400 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2011-12 Martha Gross Indoor - 4x400 Relay
    Indoor - Distance Medley Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2011-12 Cindy Huang Indoor - Distance Medley Relay
    2011-12 Brooke Johnson Indoor - Distance Medley Relay
    2011-12 Portia Jones Indoor - 60m Hurdles
    Indoor - 4x400 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2011-12 Jamie Simmons Indoor - 4x400 Relay
    Outdoor - 400 Hurdles
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2011-12 Louise van den Heuvel Indoor - Distance Medley Relay
    2010-11 Jacqueline Brew Outdoor - 4x100 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay
    2010-11 Hazel Briner Indoor - Pole Vault
    Indoor - 4x400 Relay
    2010-11 Karin Fisher Indoor - Pole Vault
    Outdoor - Pole Vault 
    2010-11 Martha Gross Indoor - 4x400 Relay
    Indoor - Distance Medley Relay
    Outdoor - 4x100 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2010-11 Anna Holt-Gosselin Indoor - 5000m
    Indoor - Distance Medley Relay
    2010-11 Portia Jones Indoor - 400m
    Indoor - 55 Hurdles
    Indoor - 4x400 Relay
    Outdoor - 200m
    Outdoor - 100 Hurdles
    Outdoor - 4x100 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2010-11 Lauren Kuntz Indoor - Pole Vault
    Outdoor - Pole Vault 
    2010-11 Amy Magnuson Outdoor - 100 Hurdles
    2010-11 Jamie Simmons Indoor - 4x400 Relay
    Indoor - Distance Medley Relay
    Outdoor - 400 Hurdles
    Outdoor - 4x100 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2010-11 Louise van den Heuvel Indoor - Distance Medley Relay
    2009-10 Hazel Briner  Indoor - Pentathlon
    Indoor - 4x400 Relay 
    2009-10 Karin Fisher  Indoor - Pole Vault
    2009-10 Martha Gross Indoor - 4x400 Relay
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2009-10 Portia Jones Indoor - 400
    Indoor - 4x400 Relay
    Outdoor - 100 Hurdles
    Outdoor - 200
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2009-10 Jamie Simmons Indoor - 4x400 Relay
    Outdoor - 400 Hurdles
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2009-10 Jacqui Wentz Outdoor - Steeplechase
    Outdoor - 1500
    Outdoor - 4x400 Relay 
    2008-09 Portia Jones  Indoor - 400
    Outdoor - 400 Hurdles 
    2008-09 Amy Magnuson  Indoor - 55 Hurdles
    Outdoor - 100 Hurdles 
    2008-09 Emily Hwang  Indoor - Pole Vault
    Outdoor - Pole Vault 
    2008-09 Jacqui Wentz  Outdoor - Steeplechase
    2007-08 Amy Magnuson Indoor - 55 Hurdles
    2007-08 Aline Thomas  Outdoor - Hammer
    2006-07 Amy Magnuson  Outdoor - 100 Hurdles
    2003-04 Cat Tweedie   Indoor - Pole Vault
    2002-03 Julia Espel  Outdoor - Steeplechase
    2001-02 Vanessa Li  Indoor - Pole Vault
    2001-02 Princess Imoukheude  Indoor - Weight Throw
    2000-01 Princess Imoukhuede  Indoor - Weight Throw
    Outdoor - Hammer 
    1999-2000 Alyssa Thorvaldsen  Outdoor - 400 Hurdles

    Men's Volleyball All-Americans

    Year Name Team
    2013-14 Brendan Chang First Team
    2013-14 Paul Syta First Team 
    2012-13 Brendan Chang First Team
    2012-13 Matt Hohenberger Second Team
    2011-12 Matt Hohenberger First Team
    2007-08 Praveen Pamidimukkala Second Team
    2005-06 Praveen Pamidimukkala  Second Team

    Women's Volleyball All-Americans

    Year Name Team
    2013-14 Kristine Bunker  Honorable Mention
    2012-13 Katie Spielbauer Honorable Mention
    2012-13 Ada Taylor Third Team
    2009-10 Barden Cleeland Honorable Mention
    2009-10 Alex May Honorable Mention
    2008-09 Alex May  Honorable Mention
    2007-08 Amanda Morris  Third Team
    2007-08 Carrie Buchanan  Honorable Mention
    2007-08 Katie Rowe  Honorable Mention
    2006-07 Carrie Buchanan Honorable Mention
    2006-07 Alex May Honorable Mention
    2006-07 Amanda Morris Honorable Mention
    2005-06 Caroline Jordan  Honorable Mention
    2005-06 Arlis Reynolds  Honorable Mention
    2005-06 Austin Zimmerman  Honorable Mention
    2004-05 Caroline Jordan  Honorable Mention
    2004-05 Austin Zimmerman  Honorable Mention
    2003-04 Austin Zimmerman Honorable Mention
    1984-85 Anella Munro  Second Team
    1983-84 Lori Cantu  First Team

    Water Polo All-Americans

    Year Name Organization
    2013-14 Craig Cheney ACWPC Second Team 
    2013-14 Kale Rogers ACWPC (Honorable Mention)
    2013-14 Ory Tasman  ACWPC (Honorable Mention)
    2010-11 Craig Cheney ACWPC (Honorable Mention)
    2010-11 Columbus Leonard ACWPC (Honorable Mention)
    2010-11 John Preis ACWPC First Team
    2008-09           Mike Smith-Bronstein  ACWPC Second Team
    2008-09 Devin Lewis  ACWPC (Honorable Mention)
    2008-09 John Preis  ACWPC (Honorable Mention)
    2007-08 Devin Lewis  ACWPC Second Team
    2004-05 Dave Lohrey   
    2003-04 Dan Jacobs   AWPCA First Team
    2003-04 Peter Van Buskirk AWPCA First Team
    2003-04 John Rogers   Second Team
    2003-04 Dave Lohrey    
    2001-02 Peter Van Buskirk  AWPCA Second Team
    2001-02 Jamie Brady  AWPCA
    2001-02 Daniel Morris  AWPCA
    2000-01 Stefan Bewley  AWPCA
    2000-01 Jeff Colton  AWPCA
    2000-01 Peter Van Buskirk  AWPCA (Honorable Mention)
    1999-2000 Jeff Colton  AWPCA
    1998-99 Jeff Colton  AWPCA Second Team
    1998-99 Matt Hausmann  AWPCA Second Team
    1997-98 Zac Lee  USWP First Team
    CWPA Second Team
    1997-98 Ryan Adams  USWP Second Team
    1996-97 Matthew Lau  AWPCA Second Team
    1995-96 Evan Weiss   
    1993-94 Javier Nazario  Division III First Team
    1993-94 Alan Liu  Division III Second Team
    1993-94 Evan Weiss  Division III Second Team
    1992-93 Chad Gunnlaugsson  AWPCA (Honorable Mention)
    1992-93 Jim Lee  AWPCA (Honorable Mention)
    1992-93 Greg Shank AWPCA (Honorable Mention)
    1990-91 Lon Van Geloven  AWPCA First Team
    1990-91 Will Schnorr  AWPCA Second Team
    1983-84 George Jaquette  AWPCA First Team
    1983-84 Brett Hildebrand  AWPCA Second Team
    1982-83 John Friedman  AWPCA First Team
    1981-82 John Friedman  AWPCA Second Team
    1977-78 Pete Griffith   

    Wrestling All-Americans

    Year Name Weight Class
    2008-09 Joe Silverman  197 lbs.
    2007-08 Glenn Geesman  Heavyweight
    1982-83 Ken Shull  134 lbs.
    1973-74 Ed Hanley  126 lbs.
    1967-68 Fred Andree  Heavyweight