The Malcom G. Kispert Award

To the Male/Female Scholar-Athletes of the Year

2014 Louise van den Heuvel, Cross Country/Track and Field
Tyler Singer-Clark, Track and Field 
2013 Lauren Kuntz, Track and Field
Katie Spielbauer, Volleyball
Joseph Rafidi, Fencing 
2012 Lauren Kuntz, Track and Field
Molly McShane, Field Hockey and Lacrosse
Noel Hollingsworth, Basketball
2011 Lauren Hernley, Soccer and Swimming and Diving
Kyle Hannon, Track and Field
2010  Alex May, Volleyball
Jeff Zhou, Swimming and Diving 
2009 Alex May, Volleyball
James Oleinik, Football
2008 Julia Zimmerman, Gymnastics
Jimmy Bartolotta, Basketball
2007 Julia Zimmerman, Gymnastics
Ryan Sheffler, Soccer
2006 Karen Kinnaman, Basketball
Uzoma Orji, Track and Field
2005 Regina Sullivan, Ice Hockey
David Schannon, Pistol
2004 Martha Buckley, Cross Country and Track and Field
Rory Foster, Soccer
2003 Audrey Wang, Pistol
Sean Nolan, Cross Country and Track and Field
2002 Michele Verticchio, Field Hockey and Ice Hockey
Daniel R. Feldman, Cross Country and Indoor Track and Field
2001 Cristina Estrada, Basketball
Derek G. Southwell, Nordic Skiing
2000 Mealani K. Nakamura, Tennis
John C. Olsson, Gymnastics
1999 Victoria A. Best, Basketball
Jason C. Miller, Gymnastics
1998 R. Bradley Gray, Football
Nicole D. Gerrish, Basketball
1997 N. Katherine Merrilees, Field Hockey and Lacrosse
Ben W. Leong, Pistol
1996 Jennifer M. Boyle, Basketball and Track and Field
Tobias H. Ayer, Heavyweight Crew
1995 Agnieszka Reiss
Jesse C. Darley, Cross Country and Track and Field
1994 Valerie P. Tan
Jay A. Muelhoefer
1993 Seema Jayachandran
Roderick D. Tranum, Football 
1992 Lisa K. Arel, Amy J. Rovelstad
Rodrigo R. Rubiano, Football
1991 Fiona P.S. Tan
Darcy D. Prather, Football
1990 Maureen T. Fahey
Anthony G. Lapes
1989 Christina Alvord
Eric M. Reifschneider
1988 Diane E. DiMassa
Roderick T. Hinman
1987 Jeri Ann S. Ikeda
Michael F. Foley
1986 Julie Chen
Jerry L. Martin
1985 Patrice M. Parris, Track and Field
Lisa A. Shields, Tennis
1984 Louise Jandura, Basketball, Field Hockey, Softball
Kenneth R. Shull, Wrestling
1983 Margaret L. Kniffin, Volleyball
John S. Schmitz, Swimming
1982 Karen M. Klincewicz, Swimming
Mark S. LaRow, Swimming
1981 Edward N. Marcus, Sailing
Nancy H. Robinson, Fencing
1980 Raymond J. Nagem, Basketball
1979 Leonard E. Dolhert, Sailing
1978 Neal L. Rockowitz, Squash, Tennis
1977 Frank C. Richardson, Cross Country, Track
1976 Jon W. Johnson, Gymnastics
  Award known as the ECAC Merit Medal
1975 Charles L. Tucker III, Sailing
1974 Lawrence D. Bell, Gymnastics
1973 Alan G. Spoon, Sailing
1972 Paul E. Mitchell, Wrestling
1971 Lawrence C. Markel, Swimming, Water Polo
1970 David M. Rapoport, Fencing
1969 Geoffrey G. Hallock, Cross Country
1968 David G. Jansson, Basketball
1967 Michael A. Crane, Swimming
1966 Terry L. Cronburg, Sailing
1965 James L. Larsen, Basketball, Lacrosse
1964 Martin T. Poe III, Heavyweight Crew
1963 Thomas P. Gerritty, Jr., Wrestling
1962 Phillip J. Robinson, Lacrosse

Other Awards
 Johnson  Schumacker  Cochrane

Pewter Bowl  Varsity Club  Trussell  Pettegrove