2012-13 MIT Sailing Roster

Name Cl. Ht. Hometown/High School
Samantha Albright So. 5-5 Madison, Conn. / Daniel Hand
David Alfonso Sr. 6-2 San Juan, Puerto Rico / St. John's School
Lisa Archibald Fr. 5-5 Istanbul, Turkey / Imak
Brian Belding So. 5-11 Woodstown, N.J. / Woodstown
Alissa Borshchenko Fr. 5-8 Brooklyn, N.Y. / Brooklyn Technical
Pedro Brito     - / -
Noam Buckman Fr. 5-5 Atlanta, Ga. / Yeshiva Atlanta
Taylor Burfield Sr. 5-1 Naples, Fla. / Community School of Naples
Priyanka Chatterjee So. 4-10 Columbus, Ga. / Columbus
Beckett Colson Fr. 5-9 Weston, Mass. / Concord Academy
Philip Crain Sr. 5-8 Houston, Texas / St. John's School
Marina Crowe Fr. 5-4 Swarthmore, Pa. / Baldwin School
Zack Drach So. 6-3 Wilmington, N.C. / Philips Exeter Academy
Steven Drapcho Sr. 5-7 Newtown, Pa. / Council Rock North
Laura Dunphy So. 5-7 Shelburne, Vt. / Champlain Valley Union
Sara Falcone So. 5-0 Anchorage, Alaska / South
Bruno Faviero So. 6-0 Boca Raton, Fla. / Boca Raton Community HS
Christopher Ford Fr. 5-9 Millbrae, Calif. / Mills
Eben Freeman Sr. 5-7 Zurich, Switzerland / Hohe Promenade
Keren Gu Jr. 5-8 Bowie, Md. / Thomas Wootton
Jeremy Kalas Fr. 5-8 Huntington, N.Y. / Choate Rosemary Hall
Aleksandra Kalinowska     - / -
Scarlett Koller     - / -
Grace Krusell Jr. 5-5 Newington, Conn. / Newington
David Larson Fr. 5-9 San Diego, Calif. / Francis Parker
Chloe Lepert So. 5-0 Belmont, Calif. / Notre Dame HS
Rosalind Lesh Fr. 5-8 Everson, Wash. / Homeschooled
William Livernois Fr. 6-0 Newman, Ga. / Advanced Acadey of Georgia/Northgate
Jordan Mlsna Fr. 5-5 Austin, Texas / New Oxford
Sarah Mountjoy Jr. 6-0 Melbourne, Australia / Singapore American School
Angelique Nehmzow Jr. 5-4 Hong Kong, Hong Kong / German Swiss International School
Kayla Ngan Fr. 5-5 Sudbury, Mass. / Lincoln-Sudbury
Audrey Olshefsky Fr. 5-3 White, Wash. / Friday Harbor
Joe Paggi Fr. 6-1 Bayville, N.J. / Monsignor Donovan
Kelden Pehr Sr. 5-4 Seabrook, Texas / Clear Lake
David Perez So. 5-11 Upper Arlington, Ohio / Upper Arlington
David Rodriguez Sr. 5-8 Tallahassee, Fla. / Leon
Soraya Shehata Sr. 5-9 Bethesda, Md. / Bethesda-Chevy Chase
Jamila Smith-Dell Fr. 5-8 Medford, Mass. / The Newman School
Andrew Sommer Sr. 5-8 Duxbury, Mass. / Duxbury
Victoria Stivanello Fr. 5-3 Douglaston, N.Y. / The Mary Louis Academy
Lisa Sukharev-Chuyan Fr. 5-5 Temple, N.H. / High Mowing School
Mark Van de Loo Sr. 5-10 Eau Claire, Wis. / Eau Claire Memorial HS
Matthew Vernacchia So. 5-11 Pittsburgh, Pa. / Upper St. Clair
Hanna Vincent Jr. 5-2 Santa Barbara, Calif. / Dos Pueblos HS
Cali Warner Fr. 5-0 Dartmouth, Mass. / Dartmouth
Christina Wettersten So. 5-8 Palo Alto, Calif. / Henry M. Gunn
Brooke Winslow So. 5-1 Monroe, Wash. / Monroe
Iris Xu Jr. 5-4 Madison, Wis. / James Madison Memorial HS
Grace Young Jr. 5-4 Bethesda, Md. / The Potomac School