2013-14 MIT Sailing Roster

Name Cl. Ht. Hometown/High School Major
Samantha Albright Jr. 5-5 Madison, Conn. / Daniel Hand Chemical Engineering
David Alfonso Sr. 6-2 San Juan, Puerto Rico / St. John's School Mechanical Engineering
Brian Alvarez Jr. 6-2 Woodinville, Wash. / Eastside Prep Electrical Engineering and Computer Science
Moseley Andrews Fr. 6-4 Ross, Calif. / Marin Academy Undecided
Lisa Archibald So. 5-5 Istanbul, Turkey / Imrak Chemical Engineering
Alissa Borshchenko So. 5-8 Brooklyn, N.Y. / Brooklyn Technical Chemical-Biological Engineering
Beckett Colson So. 5-9 Weston, Mass. / Concord Academy Mechanical and Ocean Engineering
Laura Dunphy Jr. 5-7 Shelburne, Vt. / Champlain Valley Union Biological Engineering
Christopher Ford So. 5-9 Millbrae, Calif. / Mills Mathematics with Computer Science
Sophie Goemans Fr. 5-9 Lexington, Mass. / Lexington Biology
Keren Gu Sr. 5-8 Bowie, Md. / Thomas Wootton Mathematics
Kyle Joba-Woodruff Fr. 5-8 Montreal, Quebec / Martha's Vineyard Regional Mechanical Engineering
Jeremy Kalas So. 5-8 Huntington, N.Y. / Choate Rosemary Hall Mathematics with Computer Science
Scarlett Koller So. 5-3 Geneva, Switzerland / Wycombe Abbey School Aerospace Engineering
Jordan Ladd Fr. 5-10 St. Thomas, U.S. Virgin Islands / Antilles School Materials Science
David Larson So. 5-9 La Jolla, Calif. / Francis Parker Mechanical Engineering
Jorlyn Le Garrec Fr. 5-9 Pittsburgh, Pa. / Allderdice Engineering
Chloe Lepert Jr. 5-5 Belmont, Calif. / Notre Dame HS Economics
Robyn Lesh So. 5-8 Everson, Wash. / Homeschooled Ocean Engineering
William Livernois So. 6-0 Newnan, Ga. / Northgate Chemical Engineering
Wei Low Fr. 5-2 Woodbridge, Va. / Gar-Field Aerospace Engineering
Megan McKnelly Fr. 5-6 Camarillo, Calif. / Adolfo Camarillo Brain and Cognitive Sciences
Angelique Nehmzow Sr. 5-4 Hong Kong, Hong Kong / German Swiss International School Physics
Kayla Ngan Jr. 5-5 Sudbury, Mass. / Lincoln-Sudbury Chemical Engineering
Nicole O'Brien Fr. 5-2 Winthrop, Mass. / Winthrop Bioengineering
Audrey Olshefsky So. 5-3 Friday Harbor, Wash. / Friday Harbor Biological Engineering
Paige Omura Fr. 5-4 Honolulu, Hawaii / Iolani School Undecided
Joe Paggi So. 6-1 Bayville, N.J. / Monsignor Donovan Computational Biology
Ellie Simonson Fr. 5-10 Bismarck, N.D. / Century Computer Science
Jamila Smith-Dell So. 5-8 Cambridge, Mass. / The Newman School Chemical-Biological Engineering
Alec Stewart Fr. 5-11 Duxbury, Mass. / Duxbury Undecided
Victoria Stivanello So. 5-3 Douglaston, N.Y. / The Mary Louis Academy Chemical Engineering
Andrew Stratton Jr. 6-3 Oulston, United Kingdom / Uppingham School Mechanical Engineering
Lisa Sukharev-Chuyan So. 5-5 Temple, N.H. / High Mowing School Mathematics
Hanna Vincent Sr. 5-2 Santa Barbara, Calif. / Dos Pueblos Materials Science and Engineering
Cali Warner So. 4-11 Dartmouth, Mass. / Dartmouth Mathematics with Computer Science
Christina Wettersten Jr. 5-8 Palo Alto, Calif. / Henry M. Gunn Electrical Engineering and Computer Science
Iris Xu Sr. 5-4 Madison, Wis. / James Madison Memorial HS Computer Science and Mathematics
Grace Young Sr. 5-4 Washington, D.C. / The Potomac School Ocean Engineering
David Zhang Fr. 5-10 Boyds, Md. / Richard Montgomery Electrical Engineering
Elizabeth Zhang So. 5-2 Lexington, Mass. / Buckingham Browne & Nichols Electrical Engineering