2017-18 MIT Sailing Roster

Name Cl. Ht. Hometown/High School Major
Marcus Abate full bio Marcus Abate So. 5-10 Kemah, Texas / Clear Falls Aerospace and Astronautical engineering
Sarah Caso full bio Sarah Caso Jr. 5-5 Duxbury, Mass. / Duxbury Mathematics With Computer Science
Thatcher Chamberlin full bio Thatcher Chamberlin Jr. 6-0 Camden, Maine / Camden Hills Regional Physics
Julia Cho full bio Julia Cho So. 5-2 Cupertino, Calif. / Monta Vista Biology
Connor Chung full bio Connor Chung So. 5-10 Newport Beach, Calf. / Sage Hill School Chemical Engineering
Stephen Duncan full bio Stephen Duncan So. 6-1 Severna Park, Md. / Severna School Chemical Engineering
Greta Farrell full bio Greta Farrell Sr. 5-1 Huntington, N.Y. / Huntington Economics
Emily Haig full bio Emily Haig Fr. 5-4 Beach Haven, N.J. / Southern Regional Economics
Ryan Hennessey full bio Ryan Hennessey Fr. 5-10 Washington, D.C. / St. Albans Electrical Engineering and Computer Science
Annie Hughes full bio Annie Hughes Jr. 5-4 Guilford, Conn. / Hopkins School Mechanical Engineering
Ty Ingram full bio Ty Ingram Sr. 5-9 White Plains, N.Y. / White Plains Mechanical Engineering
Zoe Lallas full bio Zoe Lallas So. 5-3 Chicago, Ill. / Walter Payton College Preparatory Civil Engineering
Abbie Lee full bio Abbie Lee So. 5-2 Costa Mesa, Calif. / Calvary Chapel Electrical Engineering and Computer Science
Alice Lin full bio Alice Lin So. 5-3 Cypress, Calif. / Troy Bioengineering
Charles Lindsay full bio Charles Lindsay Fr. 6-2 West Palm Beach, Fla. / Suncoast Community Electrical Engineering and Computer Science
Trevor Long full bio Trevor Long Jr. 5-5 Hockessin, Del. / Sanford School Aerospace Engineering
Michael Mastrandrea full bio Michael Mastrandrea Fr. 5-9 Webster, N.Y. / Webster Thomas Applied Mathematics
Brooke McGoldrick full bio Brooke McGoldrick So. 5-4 Southport, Conn. / Fairfield-Ludlowe Electrical Engineering and Computer Science
Fiona McKellar full bio Fiona McKellar So. 5-4 Palos Verdes, Calif. / Vistamar Aerospace Engineering
Rebecca Nelson full bio Rebecca Nelson Fr. 5-3 Mebane, N.C. / UNC School of the Arts/NC School of Science and Mathematics Applied Mathematics
Cutter O'Connell full bio Cutter O'Connell Sr. 5-8 Del Mar, Calif. / Cathedral Catholic Mechanical Engineering
Liz Obermaier full bio Liz Obermaier Fr. 5-2 Northville, Mich. / Detroit Country Day School Undecided
John Ped full bio John Ped Fr. 5-9 Portland, Ore. / Oregon Episcopal School Undecided
James Peraire-Bueno full bio James Peraire-Bueno Sr. 5-9 Bedford, Mass. / Boston University Academy Mathematics and Computer Science
Kalia Pfrang full bio Kalia Pfrang Fr. 5-4 Suffolk, Va. / Nansemond-Suffolk Academy Aerospace Engineering
Phoebe Piercy full bio Phoebe Piercy So. 5-5 Truro, United Kingdom / Truro School Electrical Engineering and Computer Science
Vivian Qian full bio Vivian Qian Fr. 5-4 Cupertino, Calif. / Monta Vista Computer Science
Sameena Shaffeeullah full bio Sameena Shaffeeullah Jr. 5-2 Danbury, Conn. / Danbury Computer Science
Ivan Shestopalov full bio Ivan Shestopalov Fr. 5-10 Miami, Fla. / School for Advanced Studies - Wolfson Computer Science
Preston Tower full bio Preston Tower Fr. 6-4 Grayslake, Ill. / Grayslake Central Aerospace Engineering
Julia Wyatt full bio Julia Wyatt Fr. 5-8 Sudbury, Mass. / Lincoln-Sudbury Regional Undecided
Tiffany Xi full bio Tiffany Xi Jr. 5-2 Foster City, Calif. / Crystal Springs Uplands School Mechanical Engineering
Isabelle Yen full bio Isabelle Yen Fr. 5-5 Palo Alto, Calif. / Taipei American School Undecided
Noa Yoder full bio Noa Yoder Jr. 5-3 New York, N.Y. / Lab School Mechanical and Ocean Engineering