2012-13 MIT Men's Lightweight Crew Roster

Name Cl. Ht. Hometown/High School Major
Deniz Aksel Fr. 5-11 Istanbul, Turkey / German School of Istanbul Biological Engineering
Tom Altmann So. 6-1 Burlingame, Calif. / - Biological Engineering
Brian Alvarez So. 6-2 Woodinville, Wash. / Eastside Prep  
Peter Augusciak So. 5-8 Shoreline, Wash. / Lakeside School  
Jose Burgos So. 5-11 Columbus, Ind. / Columbus East Materials Science and Engineering
Devin Cela Sr. 6-1 Pomfret Center, Conn. / Pomfret School Physics
Richard Chew Fr. 6-0 Davis, Calif. / Davis Physics
David C. Danko So. 5-11 Ithaca, N.Y. / Ithaca Computer Science
Arthur Delarue Fr. 5-11 Paris, France / Saint-Jean de Passy Undecided
Keanu Delgado So. 6-0 Chesapeake, Va. / Grassfield Electrical Engineering and Computer Science
Ali Finkelstein Fr. 5-5 Boca Raton, Fla. / Pine Crest Computer Science/Electrical Engineering
Peter Florin Sr. 5-7 New York, N.Y. / - Aeronautics and Astronautics Engineering
Stephen Freiberg Sr. 6-1 Weston, Mass. / Weston Computer Science
Robert Hunt Fr. 5-11 South Windsor, Conn. / South Windsor Computer Science and Molecular Biology
Michael Hwang Sr. 5-6 Seattle, Wash. / Lakeside Biological Engineering
Yooni Kim So. 5-2 Chicago, Ill. / Lincoln Park Materials Science and Engineering
Christopher Knapp Fr. 5-10 Wallingford, Conn. / Choate Rosemary Hall Undecided
Luke Koblan So. 6-1 Brookline, Mass. / The Lawrenceville School Biology
John Kongoletos Jr. 6-0 Wading River, N.Y. / Shoreham-Wading River Mechanical Engineering
Robert Learsch So. 5-11 Cape Coral, Fla. / Canterbury School Biological Engineering
Patrick Lowe Fr. 5-8 Palos Verdes Estates, Calif. / Palos Verdes Peninsula Undecided
Anthony Mark Fr.   - / -  
William Martin Fr. 5-11 Garden City, N.Y. / Chaminade Aerospace Engineering
Cameron McAlpine Sr. 6-0 Portland, Ore. / - Chemical Engineering
Sam Oppenheim Fr. 5-4 Suffern, N.Y. / Suffern Biological Engineering
Berk Ozturk Fr. 5-9 Brussels, Belgium / International School of Brussels Aerospace Engineering
Ben Potash Jr. 5-11 Duxbury, Mass. / Duxbury Mechanical Engineering
William Qian Fr. 5-11 Springfield, Va. / Thomas Jefferson High School for Science and Technology Electrical Engineering and Computer Science
Chris Schlaepfer So. 6-3 Bellevue, Wash. / Lakeside School Computer Science and Electrical Engineering
Zachary Segal Sr. 5-11 Los Altos, Calif. / - Computer Science
Henry Skupniewicz Sr. 5-8 Madison, Wis. / West Computational Architecture
Carlos Torres Quinones Fr. 6-1 San Juan, Puerto Rico / St. Mary's School Biomedical Engineering
Mycal Tucker So. 6-2 Palo Alto, Calif. / Menlo School Aeronautical and Astronautical Engineering
Michael Wu Jr. 5-10 Weston, Mass. / Weston Electrical Engineering and Computer Science
Ijan Zhakiya Fr. 6-1 Semey, Kazakhstan / Philips Academy Mechanical Engineering
Jonathon Zuniga Fr. 6-0 Coppell, Texas / Coppell Chemical Engineering