Men’s Fencing Wraps Up Season at NCAA Regional Championship

Junior Tzer Wong and senior Benjamin Lin
Junior Tzer Wong and senior Benjamin Lin

New Haven, Conn. (March 12) – MIT junior Tzer Wong (Kuala Lumpur, Malaysia) captured 10th place in the sabre competition at the NCAA Northeast Regional Championship on Sunday, resulting in his second career top-10 finish. Senior Sam Judd (Wyckoff, N.J.) led the epee unit by tying for 26th place while freshman Avi Zeff (Philadelphia, Pa.) ranked a squad-best 27th in foil.

Epee
Sam Judd Tied for 26th Place Pool Round 1: Bye Pool Round 2: 2-4
- Lost 5-4 vs. Dante Centeno (Sacred Heart)
- Won 5-3 vs. Mick Yamanaka (Columbia)
- Won 5-0 vs. Julius Reiner (Brown)
- Lost 4-1 vs. Cooper Schumacher (St. Johns)
- Lost 5-1 vs. Jonathan Xu (Yale)
- Lost 5-1 vs. George Whiteside (Vassar) 
Alexander Andriatis Tied for 28th Place Pool Round 1: Bye Pool Round 2: 2-4
- Lost 5-0 vs. Milo Davidson (Harvard)
- Lost 5-3 vs. Hans Engel (NYU)
- Won 5-4 vs. Brendan Anderson (BC)
- Lost 5-1 vs. Shomari Moore (St. Johns)
- Lost 5-2 vs. Samuel Koch (Brown)
- Won 5-4 vs. Avery Vella (Yale) 
Sheel Patel 33rd Place Pool Round 1: Bye Pool Round 2: 1-5
- Won 5-4 vs. Hunter Stusnick (Brandeis)
- Lost 5-3 vs. Gabe Canaux (Columbia)
- Lost 5-2 vs. Albert Chien (Harvard)
- Lost 5-1 vs. Daniel Swerzenski (Vassar)
- Lost 5-0 vs. Alexandre Crepeaux (NYU)
- Lost 5-0 vs. Skyler Chin (Yale)
Yixuan Pei 35th Place Pool Round 1: Bye Pool Round 2: 0-6
- Lost 5-0 vs. Yevgeniy Karyuchenko (St. Johns)
- Lost 5-2 vs. Porter Hesslegrave (Columbia)
- Lost 5-2 vs. Cody Richard (Sacred Heart)
- Lost 5-4 vs. Ethan Grab (BC)
- Lost 5-2 vs. Ryan Farley (Vassar)
- Lost 5-2 vs. Ryan Connor 

 

Foil
Avi Zeff 27th Place

Pool Round 1: 1-5
- Lost 5-3 vs. Julien Mallet (Sacred Heart)
- Lost 5-2 vs. Duncan Rheingans-Yoo (Harvard)
- Lost 5-2 vs. Carmeron Mayer (BC)
- Lost 5-2 vs. Sam Moelis (Columbia)
- Won 5-2 vs. Daniel Flesch (Yale)
- Lost 5-1 vs. Umar Masood (Brown) 

Matthew Cavuto 33rd Place Pool Round 1: 0-6
- Lost 5-1 vs. Len Grazian (Brandeis)
- Lost 5-0 vs. Nolen Scruggs (Columbia)
- Lost 5-0 vs. Spencer Brasch (Yeshiva) 
- Lost 5-4 vs. Thomas Racek (Vassar)
- Lost 5-0 vs. Matthew Branman (Harvard)
- Lost 5-0 vs. Sean Grant (NYU) 

 

Sabre
Tzer Wong 10th Place Pool Round 1: 4-2
- Won 5-0 vs. Mikolaj Bak (NYU)
- Lost 5-4 vs. Zaheer Booth (Hunter)
- Won 5-2 vs. Eliot Kim (BC)
- Won 5-4 vs. Curtis Wilson (Brandeis)
- Won 5-3 vs. Campbell Woods (Vassar)
- Lost 5-3 vs. Eli Dershwitz (Harvard) 
Pool Round 2: 4-2
- Won 5-4 vs. Kyle Berney (Brandeis)
- Lost 5-2 vs. Calvin Liang (Columbia)
- Won 5-4 vs. Benjamin Lin (MIT)
- Won 5-3 vs. Leon Rotenstein (Brandeis)
- Won 5-3 vs. Grant Williams (NYU)
- Lost 5-3 vs. Eli Dershwitz (Harvard) 
Pool Round 3: 3-8
- Lost 5-2 vs. Walter Musgrave (Yale)
- Lost 5-2 vs. Ferenc Valkai (St. Johns)
- Lost 5-4 vs. Grant Williams (NYU)
- Lost 5-2 vs. Michael Costin (Columbia)
- Lost 5-3 vs. Erwin Cai (Harvard)
- Won 5-4 vs. Ben Natanzon (St. Johns)
- Won 5-4 vs. Eric Zhao (Harvard)
- Lost 5-2 vs. Calvin Liang (Columbia)
- Lost 5-2 vs. Quinten Burgunder (NYU) 
- Lost 5-4 vs. Mikolaj Bak (NYU)
- Won 5-4 vs. Eli Dershwitz (Harvard) 
Benjamin Lin 19th Place Pool Round 1: 2-3
- Won 5-4 vs. Connor Rounds (BC)
- Lost 5-2 vs. Matthew Chen (NYU)
- Lost 5-4 vs. Walter Musgrave (Yale)
- Lost 5-2 vs. Michael Costin (Columbia)
- Won 5-0 vs. Philippe Guy (Harvard) 
Pool Round 2: 1-5
- Lost 5-4 vs. Tzer Wong (MIT)
- Lost 5-4 vs. Kyle Berney (Brandeis)
- Won 5-2 vs. Calvin Liang (Columbia)
- Lost 5-3 vs. Leon Rotenstein (Brandeis)
- Lost 5-1 vs. Grant Williams (NYU)
- Lost 5-3 vs. Eli Dershwitz (Harvard) 
n/a