Recap | Results

Licensed to M.I.T. - Site License  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/16/2011 04:03 PM
                   MIT Tri Meet v. CGA and SPFLD - 1/16/2011                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mit  'A'                                    1:47.18    1:50.30        
     1) Rogers, Christy K 19            2) Murphy, Calley L 18            
     3) Creasey, Katie 21               4) Hu, Elina 18                   
       27.85    30.56    27.25    24.64                                    
  2 Mit  'B'                                         NT    1:54.89        
     1) Greskoff, Kathryn M 19          2) Klein, Morganne C 18           
     3) Scodel, Sarah A 19              4) Wang, Nicole J 18              
       30.04    31.89    27.67    25.29                                    
  3 Springfield College-NE  'A'                 1:54.69    1:55.10        
     1) Poole, Kelsey L 19              2) Cuyler, Janella R 19           
     3) Pennington, Kellie 19           4) Van Waalwijk, Jaclyn 20        
       30.54    32.35    26.56    25.65                                    
  4 Mit  'C'                                         NT   x1:57.66        
     1) Li, Qing 20                     2) Lo, Lauren D 19                
     3) Giblin, Sydney A 20             4) Pitts, Emily F 19              
       30.25    32.98    28.82    25.61                                    
  5 Coast Guard Academy  'A'                         NT    1:57.97        
     1) Mestemaker, Jordan 21           2) Jozsa, Terri 21                
     3) Talbot, Erin 19                 4) Ede, Madeline 19               
       31.19    37.67    23.89    25.22                                    
  6 Springfield College-NE  'B'                      NT    1:58.75        
     1) Lynch, Kerry K 21               2) Stracqualursi, Nicolle A 18    
     3) Simpson, Kaitlin E 18           4) Shaw, Amanda H 19              
       30.40    32.59    29.60    26.16                                    
  7 Coast Guard Academy  'B'                         NT    2:02.34        
     1) Kenis, Elizabeth 20             2) Guminski, Alyssa 19            
     3) Womack, Trayce 22               4) Funk, Christa 20               
       32.06    33.20    29.56    27.52                                    
  8 Springfield College-NE  'C'                      NT   x2:02.60        
     1) Harrington, Bre M 20            2) Roy, Tanya 18                  
     3) Munson, Elizabeth N 21          4) Little, Megan M 19             
       31.58    33.49    31.13    26.40                                    
  9 Coast Guard Academy  'C'                         NT   x2:07.65        
     1) Moorman, Anna 22                2) Harrison, Amy 21               
     3) Willmann, Megan 21              4) Navetta, Marie 18              
       33.25    35.53    28.49    30.38                                    
 -- Mit  'D'                                         NT   X2:00.72        
     1) Alwan, Allison M 20             2) Finn, Chelsea B 18             
     3) Perlow, Christine A 19          4) Hernley, Lauren R 21           
       31.07    34.01    29.58    26.06                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mit  'A'                                    1:29.94    1:34.40        
     1) Terbush, Ryan N 20              2) Liao, Michael J 18             
     3) Ubellacker, Wyatt L 20          4) Dunn, Colby C 19               
       24.95    26.13    22.29    21.03                                    
  2 Coast Guard Academy  'A'                         NT    1:38.09        
     1) Andrews, Bryan 20               2) Odom, Matthew 23               
     3) Alley, Daniel 22                4) Knox, Johnson 20               
       25.75    27.42    23.32    21.60                                    
  3 Mit  'B'                                         NT    1:39.11        
     1) Boval, Brett L 21               2) Parell, David C 21             
     3) Sepp, Toomas R 21               4) Cheney, Craig B 18             
       25.60    28.57    23.52    21.42                                    
  4 Coast Guard Academy  'B'                         NT    1:40.17        
     1) Johannsen, Barrett 21           2) Carman, Michael 21             
     3) Strobel, Preston 20             4) Beshoar, Dan 21                
       26.78    27.77    23.84    21.78                                    
  5 Mit  'C'                                         NT   x1:40.49        
     1) Stumbaugh, Timothy J 20         2) Veldman, Michael 18            
     3) Lin, Jeffrey 18                 4) Chen, Tony 19                  
       25.74    27.96    24.78    22.01                                    
  6 Coast Guard Academy  'C'                         NT   x1:44.95        
     1) Schlank, Carter 19              2) Gayman, Brett 22               
     3) Dona, Alex 18                   4) Piantedosi, Micahel 20         
       27.96    30.10    24.65    22.24                                    
  7 Springfield College-NE  'A'                 1:40.04    1:44.97        
     1) Ernst, Josh 20                  2) Pennington, Sean T 20          
     3) Ernst, Benjamin 18              4) Peters, Scott 19               
       25.84    30.28    25.53    23.32                                    
  8 Springfield College-NE  'B'                      NT    1:45.57        
     1) Morse, Travis A 19              2) Scala, Eric 19                 
     3) Lensing, Peter F 19             4) Mackstutis, Scott J 20         
       26.56    30.01    26.89    22.11                                    
  9 Springfield College-NE  'C'                      NT   x1:57.25        
     1) Hendry, Matt 20                 2) Irwin, Ryan 20                 
     3) Burke, Aidan 20                 4) Crampton, Tim 18               
       29.88    36.09    26.52    24.76                                    
 -- Mit  'D'                                         NT   X1:44.66        
     1) Liu, Brendan 19                 2) Hsiue, Kevin D 20              
     3) Lang, Kevin M 19                4) Simauchi, Andres 20            
       25.73    31.28    25.02    22.63                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shadwick, Kimberly  21 CGA                       NT   10:49.03        
      29.15   32.50   33.02   32.84   32.98   32.71   32.75   32.91
      33.12   33.09   32.02   32.42   33.09   33.17   33.01   32.53
      31.98   32.31   31.77   31.66                                
  2 Hall, Alexandra E   18 MIT                 10:42.68   10:51.15        
      29.77   31.90   32.44   32.65   32.60   32.58   32.77   32.93
      32.87   32.99   32.36   32.85   33.04   32.91   32.92   33.09
      32.93   32.51   32.11   32.93                                
  3 Weiss, Sarah A      18 MIT                 11:09.88   11:06.35        
      29.95   33.25   33.69   33.79   33.72   33.47   33.74   33.60
      33.61   33.50   33.63   33.52   33.64   33.95   33.60   33.14
      33.95   33.23   33.15   32.22                                
  4 Tadge, Megan E      20 MIT                 11:14.46   11:11.61        
      30.99   33.21   33.97   34.03   33.74   33.93   33.18   33.72
      33.68   33.69   33.68   33.98   33.49   34.26   33.86   34.15
      34.21   34.21   33.36   32.27                                
  5 Hartford, Laura G   20 SC-NE               11:09.75   11:12.85        
      29.84   32.20   33.24   33.39   33.57   34.12   34.07   33.97
      33.92   34.08   34.05   34.26   34.17   34.30   34.19   34.35
      34.44   34.09   33.95   32.65                                
  6 Owens, Margaret     19 CGA                       NT   11:25.57        
      30.40   33.09   34.00   34.80   34.60   34.80   34.83   34.80
      34.61   35.11   34.63   35.07   34.74   34.82   34.24   34.32
      34.83   34.46   34.35   33.07                                
  7 Callahan, Jenna M   19 SC-NE               11:30.44   11:36.46        
      31.80   34.12   34.94   35.23   35.34   35.14   35.10   35.49
      35.15   35.12   35.13   35.27   34.92   35.02   35.12   35.03
      35.02   35.12   34.87   33.53                                
  8 Schumacher, Katie   20 CGA                       NT   11:50.41        
      32.61   35.12   35.76   35.32   35.48   35.82   35.71   35.76
      35.86   35.69   36.32   36.77   35.67   35.94   36.48   36.01
      35.76   35.38   35.16   33.79                                
  9 Hallowell, Kelsey   21 SC-NE                     NT   12:08.21        
      32.58   35.20   36.15   36.33   36.43   36.59   36.63   37.00
      36.91   37.11   36.89   36.78   36.75   37.03   36.92   36.84
      37.14   36.46   36.24   36.23                                
 -- Kopp, Hailey E      19 MIT                 11:04.12  X11:25.00        
      30.96   33.74   34.60   34.55   34.76   34.38   34.58   34.70
      34.39   35.02   34.39   34.41   34.47   34.79   34.98   34.45
      34.78   34.23   34.51   32.31                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poehler, Nicholas   20 CGA                       NT    9:55.63        
      27.09   29.73   30.17   30.41   30.26   30.24   30.27   30.38
      30.53   30.29   30.35   29.91   30.08   30.11   30.09   29.99
      29.55   29.66   28.27   28.25                                
  2 Tinari, Marco       19 CGA                       NT    9:57.63        
      27.48   30.06   30.42   30.38   30.28   30.41   30.14   30.23
      30.36   30.21   29.63   29.75   30.08   30.25   30.15   30.10
      29.85   29.70   29.29   28.86                                
  3 Pruner, Max T       19 MIT                 10:01.42    9:58.94        
      27.11   29.74   30.37   30.33   30.40   30.30   30.18   30.13
      30.27   30.43   30.30   30.10   29.99   30.45   30.42   30.09
      30.65   30.12   29.64   27.92                                
  4 Cosenza, Nick       20 CGA                       NT   10:06.98        
      27.58   29.55   29.91   30.29   30.64   30.87   30.80   30.56
      30.77   30.52   30.33   30.59   30.91   30.31   30.53   30.96
      30.38   31.10   30.72   29.66                                
  5 Biedenharn, Carlo   18 MIT                 10:09.91   10:07.21        
      27.22   29.63   30.12   30.53   30.67   30.57   30.79   30.86
      30.95   30.94   30.21   29.58   30.48   30.88   30.62   30.86
      31.07   31.17   30.35   29.71                                
  6 Ramos, Tim          19 SC-NE               10:32.65   10:27.04        
      28.09   30.23   30.55   30.91   31.24   31.78   32.03   31.91
      31.70   31.88   32.26   31.60   32.12   31.66   31.61   31.88
      32.14   31.53   30.87   31.05                                
  7 Dobson, Michael J   22 MIT                  9:51.94   10:32.84        
      28.96   31.34   31.82   31.96   32.32   32.17   32.08   32.32
      32.88   32.53   32.93   32.35   31.82   32.39   32.40   32.18
      31.78   31.26   29.89   27.46                                
  8 Scotto, Jason J     18 SC-NE               10:34.82   10:37.07        
      29.46   31.88   32.38   32.63   32.41   32.35   32.08   32.08
      32.17   32.25   32.45   32.51   32.05   31.80   32.12   32.00
      31.68   31.54   31.03   30.20                                
  9 MacDonald, John G   21 SC-NE               10:43.96   10:51.13        
      28.92   31.85   32.85   32.83   33.10   33.02   33.05   32.81
      33.47   33.59   33.74   33.57   33.38   33.28   33.29   33.07
      33.11   32.76   30.96   28.48                                
 -- Roselli, Eric J     22 MIT                 10:25.16  X10:51.02        
      29.23   31.78   32.56   32.86   33.11   32.81   33.32   32.98
      33.37   33.52   33.41   33.25   33.53   33.23   33.32   33.29
      32.98   32.76   31.69   28.02                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kosciusko, Carolin  20 SC-NE                1:58.55    1:58.45        
      27.76   30.15   30.56   29.98                                
  2 Rossick, Katelyn M  19 MIT                  1:58.25    1:58.70        
      28.05   30.28   29.54   30.83                                
  3 Gayman, Heidi       21 CGA                       NT    1:59.69        
      28.29   29.89   30.65   30.86                                
  4 Otey, Sarah Jane    23 CGA                       NT    2:00.60        
      28.81   30.62   30.83   30.34                                
  5 Hernley, Lauren R   21 MIT                  2:06.01    2:03.40        
      28.50   31.06   31.70   32.14                                
  6 Van Waalwijk, Jacl  20 SC-NE                2:02.29    2:03.93        
      28.84   31.11   31.95   32.03                                
  7 DeBoer, Carrie A    21 MIT                  2:00.42    2:04.12        
      28.98   31.23   31.79   32.12                                
  8 Sisson, Meghan P    20 SC-NE                2:03.66    2:04.28        
      29.24   31.38   32.08   31.58                                
  9 Kopac, Kelly L      20 SC-NE                     NT   x2:04.52        
      29.10   31.51   31.81   32.10                                
 10 Zalewski, Emily     23 CGA                       NT    2:04.77        
      29.86   32.24   31.94   30.73                                
 11 Funk, Christa       20 CGA                       NT   x2:05.05        
      29.92   31.75   31.85   31.53                                
 12 Schmidt, Marie      19 MIT                  2:00.07   x2:06.35        
      30.28   32.13   32.17   31.77                                
 13 Giblin, Sydney A    20 MIT                  1:53.86   x2:07.17        
      29.00   32.17   32.86   33.14                                
 14 Harkness, Diana A   18 SC-NE                2:08.19   x2:11.11        
      30.45   33.34   33.66   33.66                                
 15 Sottile, Elizabeth  18 SC-NE                2:12.51   x2:12.44        
      30.42   33.17   34.58   34.27                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Colby C       19 MIT                  1:40.07    1:43.94        
      24.15   26.07   26.71   27.01                                
  2 Pierson, Andrew W   21 MIT                  1:43.36    1:45.91        
      24.63   26.80   26.95   27.53                                
  3 Brown, Alexander J  21 CGA                       NT    1:46.51        
      25.03   26.84   26.97   27.67                                
  4 McGuiness, Brian    20 CGA                       NT    1:46.79        
      24.49   26.96   27.62   27.72                                
  5 Stephens, Scott A   19 MIT                  1:49.24    1:48.38        
      25.07   27.56   28.08   27.67                                
  6 Schwartz, Eric      22 CGA                       NT    1:48.47        
      25.40   27.45   27.27   28.35                                
  7 Manley, Nolan       19 SC-NE                1:44.84    1:48.72        
      25.09   27.13   28.25   28.25                                
  8 Borny, Theodore     22 CGA                       NT   x1:50.24        
      26.02   27.93   28.32   27.97                                
  9 Dorne, Andrew L     18 MIT                  1:54.63   x1:50.72        
      24.97   27.59   28.84   29.32                                
 10 Morse, Travis A     19 SC-NE                1:51.17    1:50.92        
      25.64   28.07   28.62   28.59                                
 11 Bell, William       22 CGA                       NT   x1:52.70        
      27.17   28.97   28.60   27.96                                
 12 Mackstutis, Scott   20 SC-NE                1:48.31    1:52.89        
      25.93   29.55   28.70   28.71                                
 13 McAndrew, Marc      18 CGA                       NT   x1:52.91        
      26.63   28.49   29.25   28.54                                
 14 Lang, Kevin M       19 MIT                  1:53.98   x1:53.87        
      26.30   28.52   29.09   29.96                                
 15 Frey, Josh          18 SC-NE                1:54.37   x1:55.29        
      25.95   29.08   30.55   29.71                                
 16 Hendry, Matt        20 SC-NE                     NT   x1:56.27        
      27.00   29.28   29.90   30.09                                
 17 Russell, Tim        21 SC-NE                     NT   x1:58.20        
      27.66   29.74   30.86   29.94                                
 -- Armstrong, Tanner   19 CGA                       NT   X1:49.49        
      26.47   28.00   27.56   27.46                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Christy K   19 MIT                    58.66      59.80        
      29.19   30.61                                                
  2 Scodel, Sarah A     19 MIT                  1:00.38    1:02.91        
      30.37   32.54                                                
  3 Greskoff, Kathryn   19 MIT                  1:00.02    1:04.63        
      31.24   33.39                                                
  4 Lo, Lauren D        19 MIT                  1:05.84   x1:05.23        
      30.56   34.67                                                
  5 Lynch, Kerry K      21 SC-NE                1:04.43    1:05.49        
      31.87   33.62                                                
  6 Alwan, Allison M    20 MIT                  1:02.19   x1:05.91        
      31.88   34.03                                                
  7 Harrington, Bre M   20 SC-NE                1:05.20    1:05.94        
      32.26   33.68                                                
  8 Poole, Kelsey L     19 SC-NE                1:03.83    1:05.99        
      32.33   33.66                                                
  9 Walden, Hannah      18 CGA                       NT    1:06.27        
      32.24   34.03                                                
 10 Li, Qing            20 MIT                  1:04.18   x1:06.93        
      32.26   34.67                                                
 11 Talbot, Erin        19 CGA                       NT    1:08.01        
      33.63   34.38                                                
 12 Mestemaker, Jordan  21 CGA                       NT    1:08.88        
      33.83   35.05                                                
 13 Batch, Katherine W  19 SC-NE                1:08.57   x1:09.46        
      33.92   35.54                                                
 14 Oliver, Erin E      18 SC-NE                1:09.55   x1:09.62        
      33.65   35.97                                                
 15 Abrams, Teaghan H   20 SC-NE                1:12.29   x1:12.85        
      35.05   37.80                                                
 16 Navetta, Marie      18 CGA                       NT   x1:13.69        
      35.04   38.65                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Terbush, Ryan N     20 MIT                    52.66      54.02        
      26.21   27.81                                                
  2 Liu, Brendan        19 MIT                    53.09      54.17        
      26.47   27.70                                                
  3 Andrews, Bryan      20 CGA                       NT      54.48        
      26.80   27.68                                                
  4 Stumbaugh, Timothy  20 MIT                    51.87      55.43        
      26.88   28.55                                                
  5 Ernst, Josh         20 SC-NE                  53.43      56.46        
      27.33   29.13                                                
  6 Johannsen, Barrett  21 CGA                       NT      56.59        
      27.80   28.79                                                
  7 Cummiskey, Jerry M  21 SC-NE                  58.41      58.14        
      28.12   30.02                                                
  8 Schlank, Carter     19 CGA                       NT      58.51        
      28.66   29.85                                                
  9 Hylander, Jared     22 CGA                       NT     x59.66        
      29.07   30.59                                                
 10 Kramb, Jacob        19 CGA                       NT   x1:00.32        
      28.85   31.47                                                
 11 Farid, Michael      19 MIT                    58.39   x1:00.33        
      29.54   30.79                                                
 12 Ernst, Benjamin     18 SC-NE                  59.79    1:01.97        
      30.06   31.91                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Calley L    18 MIT                  1:07.05    1:08.38        
      31.64   36.74                                                
  2 Klein, Morganne C   18 MIT                  1:07.57    1:08.84        
      32.93   35.91                                                
  3 Stracqualursi, Nic  18 SC-NE                1:11.72    1:11.14        
      33.61   37.53                                                
  4 Finn, Chelsea B     18 MIT                  1:10.48    1:12.30        
      33.89   38.41                                                
  5 Guminski, Alyssa    19 CGA                       NT    1:12.48        
      34.06   38.42                                                
  6 Roy, Tanya          18 SC-NE                1:14.49    1:12.68        
      34.45   38.23                                                
  7 Cuyler, Janella R   19 SC-NE                1:12.21    1:12.94        
      34.79   38.15                                                
  8 Jozsa, Terri        21 CGA                       NT    1:13.07        
      34.79   38.28                                                
  9 Carignan, Jennifer  20 SC-NE                1:12.61   x1:13.09        
      34.86   38.23                                                
 10 Woodward, Anna M    19 SC-NE                1:14.36   x1:14.01        
      35.06   38.95                                                
 11 Fung, Stephanie L   19 MIT                  1:14.58   x1:15.22        
      35.59   39.63                                                
 12 Warren, Anne G      20 MIT                  1:17.21   x1:16.46        
      36.23   40.23                                                
 13 Harrison, Amy       21 CGA                       NT    1:16.49        
      36.29   40.20                                                
 14 Yin, Carol          18 CGA                       NT   x1:19.97        
      38.45   41.52                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liao, Michael J     18 MIT                    59.13      57.00        
      26.78   30.22                                                
  2 Deveney, Brendan T  19 MIT                  1:01.66    1:00.70        
      28.39   32.31                                                
  3 Carman, Michael     21 CGA                       NT    1:01.40        
      29.22   32.18                                                
  4 Odom, Matthew       23 CGA                       NT    1:01.71        
      28.77   32.94                                                
  5 Parell, David C     21 MIT                    58.17    1:02.42        
      29.51   32.91                                                
  6 Veldman, Michael    18 MIT                  1:02.17   x1:03.90        
      30.06   33.84                                                
  7 Graf, Daniel        20 CGA                       NT    1:04.21        
      30.12   34.09                                                
  8 Kennedy, TJ         21 CGA                       NT   x1:05.63        
      30.86   34.77                                                
  9 Pennington, Sean T  20 SC-NE                1:02.61    1:06.26        
      31.02   35.24                                                
 10 Gayman, Brett       22 CGA                       NT   x1:06.36        
      30.81   35.55                                                
 11 Schumacher, Mitche  23 CGA                       NT   x1:07.29        
      31.63   35.66                                                
 12 Hsiue, Kevin D      20 MIT                  1:06.41   x1:08.71        
      31.88   36.83                                                
 13 Sniffin, Brian E    20 SC-NE                1:05.74    1:10.08        
      33.07   37.01                                                
 14 Irwin, Ryan         20 SC-NE                1:15.93    1:17.37        
      35.92   41.45                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeh, Joanna         18 MIT                  2:11.78    2:11.43        
      28.97   33.12   34.32   35.02                                
  2 Trumbull, Meredith  22 SC-NE                2:12.98    2:11.87        
      29.96   32.96   34.31   34.64                                
  3 Ferguson, Chantel   19 CGA                       NT    2:17.28        
      30.70   34.21   35.43   36.94                                
  4 Reilly, Kaitlin M   20 SC-NE                2:21.75    2:19.18        
      30.78   35.08   36.06   37.26                                
  5 Womack, Trayce      22 CGA                       NT    2:28.86        
      32.52   36.78   39.46   40.10                                
  6 Kenis, Elizabeth    20 CGA                       NT    2:30.58        
      32.33   37.72   40.48   40.05                                
  7 Munson, Elizabeth   21 SC-NE                2:31.18    2:31.53        
      33.33   37.74   39.50   40.96                                
  8 Pitts, Emily F      19 MIT                  2:28.12    2:34.31        
      34.84   39.80   38.96   40.71                                
  9 Kopp, Hailey E      19 MIT                  2:27.10    2:39.67        
      34.21   41.17   42.60   41.69                                
 -- Willmann, Megan     21 CGA                       NT   X2:29.68        
      33.37   37.86   38.81   39.64                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Jeffrey        18 MIT                  1:55.99    1:55.28        
      26.47   29.64   29.45   29.72                                
  2 Sepp, Toomas R      21 MIT                  1:52.37    1:55.37        
      25.07   28.37   30.60   31.33                                
  3 Mock, Remy          17 MIT                  1:55.24    1:56.27        
      27.07   29.21   30.22   29.77                                
  4 Smit, Kevin         19 CGA                       NT    1:56.29        
      25.25   29.29   30.05   31.70                                
  5 Alley, Daniel       22 CGA                       NT    2:00.62        
      26.82   31.36   30.64   31.80                                
  6 Moses, Evin         21 CGA                       NT    2:05.25        
      27.87   30.85   32.69   33.84                                
  7 Ramos, Tim          19 SC-NE                2:01.15    2:06.75        
      27.87   31.72   33.22   33.94                                
  8 Shaw, David T       20 SC-NE                2:11.63    2:18.32        
      30.01   34.67   36.75   36.89                                
  9 Burke, Aidan        20 SC-NE                2:19.65    2:21.56        
      30.60   35.30   37.60   38.06                                
 -- Wall, Timothy A     19 MIT                  1:58.02   X1:58.16        
      26.77   29.69   30.54   31.16                                
 -- Bonomi, Eric        18 CGA                       NT   X2:05.25        
      28.29   32.16   32.21   32.59                                
 -- Totten, Charles     19 CGA                       NT   X2:12.36        
      28.44   32.79   34.10   37.03                                
 -- Armstrong, Tanner   19 CGA                       NT   X2:13.65        
      28.60   32.80   34.81   37.44                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Kellie  19 SC-NE                  23.55      24.53        
  2 Rogers, Christy K   19 MIT                    24.88      24.89        
  3 Hu, Elina           18 MIT                    24.71      25.12        
  4 Kosciusko, Carolin  20 SC-NE                  25.06      25.61        
  5 Lo, Lauren D        19 MIT                    24.99      25.65        
  6 Gayman, Heidi       21 CGA                       NT      25.66        
  7 Wang, Nicole J      18 MIT                    24.17     x25.83        
  8 Creasey, Katie      21 MIT                    24.99     x25.86        
  9 Ede, Madeline       19 CGA                       NT      26.26        
 10 Little, Megan M     19 SC-NE                  26.59      26.79        
 11 Zalewski, Emily     23 CGA                       NT      26.87        
 12 Shaw, Amanda H      19 SC-NE                  26.73     x26.95        
 13 Abrams, Teaghan H   20 SC-NE                  27.25     x27.63        
 14 Moorman, Anna       22 CGA                       NT     x27.68        
 15 Wright, Caitlin     22 SC-NE                  27.77     x28.38        
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ubellacker, Wyatt   20 MIT                    20.66      21.34        
  2 Knox, Johnson       20 CGA                       NT      21.78        
  3 Cheney, Craig B     18 MIT                    21.08      22.14        
  4 Chen, Tony          19 MIT                    21.59      22.21        
  5 Boval, Brett L      21 MIT                    21.42     x22.38        
  6 Beshoar, Dan        21 CGA                       NT      22.39        
  7 Ernst, Josh         20 SC-NE                     NT      22.79        
  8 Bonomi, Brian       21 CGA                       NT      22.83        
  9 Manley, Nolan       19 SC-NE                  22.32      23.01        
 10 Demellia, Mike T    21 SC-NE                  22.77      23.10        
 11 Simauchi, Andres    20 MIT                    21.80     x23.12        
 11 Truman, Evan        18 CGA                       NT     x23.12        
 13 Mueller, Jake       18 CGA                       NT     x23.17        
 14 Dona, Alex          18 CGA                       NT     x23.23        
 15 Lensing, Peter F    19 SC-NE                  23.46     x24.15        
 16 Scala, Eric         19 SC-NE                  24.23     x24.68        
 17 Crampton, Tim       18 SC-NE                  24.71     x25.20        
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stavely, Beth       21 MIT                   233.02     302.00        
  2 Thompson, Jen          SC-NE                     NT     282.90        
  3 Keefe, Courtney        SC-NE                     NT     273.95        
  4 Rhodes, Paige          SC-NE                     NT     242.95        
  5 Stevens, Mia        18 MIT                   200.45     224.55        
  6 LaScala-Gruenewald  21 MIT                   208.94     207.70        
  7 Stinner, Ali        19 CGA                       NT     196.15        
  8 Oliveira, Jillian   19 MIT                   137.25    x186.75        
  9 Hobbs, Katherine    18 MIT                   138.00    x146.20        
 10 Wright, Jamie       20 CGA                       NT     129.20        
 11 Castillo, Paulina      CGA                       NT      92.80        
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sobel, Brian           SC-NE                     NT     360.35        
  2 Farrar, Brooks         SC-NE                     NT     333.90        
  3 Morel, Orlando      22 CGA                       NT     224.95        
  4 Shaver, Derek          SC-NE                     NT     221.20        
  5 Crantek, Dalton        SC-NE                     NT    x212.35        
  6 Smith, Padraic         SC-NE                     NT    x210.60        
  7 Hammond, Jonathan   19 CGA                       NT     203.00        
  8 Mistrick, Jeff         CGA                       NT     198.85        
  9 He, Chao            20 MIT                   188.15     196.60        
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeh, Joanna         18 MIT                    54.55      53.95        
      25.95   28.00                                                
  2 Hu, Elina           18 MIT                    54.11      55.13        
      26.51   28.62                                                
  3 Gayman, Heidi       21 CGA                       NT      55.85        
      26.86   28.99                                                
  3 Reilly, Kaitlin M   20 SC-NE                  53.37      55.85        
      26.90   28.95                                                
  5 Walden, Hannah      18 CGA                       NT      56.22        
      27.11   29.11                                                
  6 Otey, Sarah Jane    23 CGA                       NT      56.54        
      27.68   28.86                                                
  7 Van Waalwijk, Jacl  20 SC-NE                  55.29      57.12        
      27.66   29.46                                                
  8 Hernley, Lauren R   21 MIT                    55.81      57.65        
      27.48   30.17                                                
  9 Potter, Molly E     20 SC-NE                  57.82      57.73        
      27.93   29.80                                                
 10 Giblin, Sydney A    20 MIT                    53.28     x57.93        
      27.80   30.13                                                
 11 Shaw, Amanda H      19 SC-NE                  58.87     x58.21        
      28.49   29.72                                                
 12 Zalewski, Emily     23 CGA                       NT     x58.37        
      28.58   29.79                                                
 13 Schmidt, Marie      19 MIT                    56.98     x58.57        
      28.63   29.94                                                
 14 Simpson, Kaitlin E  18 SC-NE                     NT     x59.95        
      29.01   30.94                                                
 15 Wang, Nicole J      18 MIT                    54.66   x1:00.61        
      28.76   31.85                                                
 16 Moorman, Anna       22 CGA                       NT   x1:00.90        
      29.54   31.36                                                
 17 Wright, Caitlin     22 SC-NE                1:02.46   x1:01.73        
      29.39   32.34                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Colby C       19 MIT                    45.84      47.11        
      22.62   24.49                                                
  2 Cheney, Craig B     18 MIT                    46.16      47.79        
      23.29   24.50                                                
  3 Knox, Johnson       20 CGA                       NT      47.98        
      23.27   24.71                                                
  4 Chen, Tony          19 MIT                    47.03      48.10        
      23.04   25.06                                                
  5 Beshoar, Dan        21 CGA                       NT      48.81        
      23.55   25.26                                                
  6 Pierson, Andrew W   21 MIT                    48.06     x48.86        
      23.41   25.45                                                
  7 Schwartz, Eric      22 CGA                       NT      48.94        
      23.57   25.37                                                
  8 McGuiness, Brian    20 CGA                       NT     x49.07        
      23.80   25.27                                                
  9 Stephens, Scott A   19 MIT                       NT     x49.31        
      23.60   25.71                                                
 10 Bonomi, Eric        18 CGA                       NT     x50.04        
      24.35   25.69                                                
 11 Dorne, Andrew L     18 MIT                    50.09     x50.28        
      23.89   26.39                                                
 12 Demellia, Mike T    21 SC-NE                  50.14      51.54        
      24.62   26.92                                                
 12 Peters, Scott       19 SC-NE                  49.67      51.54        
      24.42   27.12                                                
 14 Truman, Evan        18 CGA                       NT     x51.85        
      24.91   26.94                                                
 15 Shaw, David T       20 SC-NE                  52.24      54.40        
      26.39   28.01                                                
 16 MacDonald, John G   21 SC-NE                  55.75     x56.19        
      26.36   29.83                                                
 17 Crampton, Tim       18 SC-NE                  55.31     x56.66        
      26.42   30.24                                                
 18 Irwin, Ryan         20 SC-NE                  58.60   x1:00.24        
      28.32   31.92                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rossick, Katelyn M  19 MIT                  2:09.44    2:09.96        
      31.47   32.81   32.96   32.72                                
  2 Rogers, Christy K   19 MIT                  2:09.88    2:10.66        
      30.99   33.49   33.81   32.37                                
  3 Shadwick, Kimberly  21 CGA                       NT    2:17.94        
      32.24   34.34   35.86   35.50                                
  4 Alwan, Allison M    20 MIT                  2:14.60    2:21.72        
      33.03   35.80   36.49   36.40                                
  5 Sisson, Meghan P    20 SC-NE                2:22.81    2:22.92        
      34.38   36.16   36.60   35.78                                
  6 Owens, Margaret     19 CGA                       NT    2:27.31        
      35.02   36.77   37.92   37.60                                
  7 Batch, Katherine W  19 SC-NE                2:27.10    2:29.82        
      34.82   37.67   39.07   38.26                                
  8 Kenis, Elizabeth    20 CGA                       NT    2:29.93        
      34.25   38.18   39.19   38.31                                
  9 Oliver, Erin E      18 SC-NE                     NT    2:31.07        
      36.43   37.85   38.86   37.93                                
 -- Greskoff, Kathryn   19 MIT                  2:10.52   X2:18.89        
      31.97   35.43   36.17   35.32                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liu, Brendan        19 MIT                  1:52.60    1:55.28        
      27.71   29.44   28.94   29.19                                
  2 Deveney, Brendan T  19 MIT                  1:51.30    1:58.66        
      27.59   29.72   30.85   30.50                                
  3 Johannsen, Barrett  21 CGA                       NT    1:59.56        
      27.92   29.79   31.00   30.85                                
  4 Stumbaugh, Timothy  20 MIT                  1:51.24    2:00.06        
      28.05   30.24   31.12   30.65                                
  5 Andrews, Bryan      20 CGA                       NT    2:01.53        
      28.76   30.87   31.45   30.45                                
  6 Morse, Travis A     19 SC-NE                2:02.36    2:02.27        
      28.92   30.70   31.79   30.86                                
  7 Hylander, Jared     22 CGA                       NT    2:06.27        
      29.45   31.65   32.58   32.59                                
  8 Hendry, Matt        20 SC-NE                2:14.80    2:14.61        
      32.29   34.38   34.17   33.77                                
  9 Ernst, Benjamin     18 SC-NE                2:17.73    2:15.12        
      31.71   34.46   34.11   34.84                                
 -- Schlank, Carter     19 CGA                       NT   X2:08.79        
      31.59   32.46   32.57   32.17                                
 -- Kramb, Jacob        19 CGA                       NT   X2:12.27        
      30.64   33.57   34.52   33.54                                
 -- Bonomi, Brian       21 CGA                       NT   X2:13.51        
      30.55   33.58   35.00   34.38                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klein, Morganne C   18 MIT                  2:27.53    2:27.94        
      33.90   37.68   37.65   38.71                                
  2 Murphy, Calley L    18 MIT                  2:31.06    2:34.27        
      34.09   39.55   40.93   39.70                                
  3 Carignan, Jennifer  20 SC-NE                2:33.41    2:34.68        
      35.79   38.95   40.19   39.75                                
  4 Woodward, Anna M    19 SC-NE                     NT    2:35.84        
      35.69   39.50   40.41   40.24                                
  5 Guminski, Alyssa    19 CGA                       NT    2:36.15        
      35.38   38.71   40.83   41.23                                
  6 Jozsa, Terri        21 CGA                       NT    2:36.21        
      35.76   39.46   40.54   40.45                                
  7 Trumbull, Meredith  22 SC-NE                     NT    2:36.78        
      36.20   40.47   40.40   39.71                                
  8 Mestemaker, Jordan  21 CGA                       NT    2:37.80        
      36.71   40.50   40.97   39.62                                
  9 Finn, Chelsea B     18 MIT                  2:38.94    2:40.14        
      36.52   40.68   41.37   41.57                                
 -- Warren, Anne G      20 MIT                  2:38.10   X2:43.15        
      37.68   41.19   41.85   42.43                                
 -- Harrison, Amy       21 CGA                       NT   X2:46.13        
      37.95   42.59   43.44   42.15                                
 -- Yin, Carol          18 CGA                       NT   X2:50.65        
      39.30   43.02   44.34   43.99                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liao, Michael J     18 MIT                  2:08.77    2:06.45        
      28.58   32.06   32.63   33.18                                
  2 Carman, Michael     21 CGA                       NT    2:12.24        
      29.27   32.50   34.20   36.27                                
  3 Odom, Matthew       23 CGA                       NT    2:17.13        
      31.71   35.09   35.69   34.64                                
  4 Parell, David C     21 MIT                  2:07.32    2:17.60        
      31.40   35.47   34.93   35.80                                
  5 Veldman, Michael    18 MIT                  2:19.34    2:21.01        
      31.03   35.92   36.57   37.49                                
  6 Graf, Daniel        20 CGA                       NT    2:21.17        
      31.44   36.41   37.56   35.76                                
  7 Pennington, Sean T  20 SC-NE                2:15.42    2:25.93        
      32.42   36.63   38.09   38.79                                
  8 Russell, Tim        21 SC-NE                2:20.70    2:29.75        
      33.38   37.97   38.94   39.46                                
 -- Schumacher, Mitche  23 CGA                       NT   X2:30.07        
      33.61   38.53   39.95   37.98                                
 -- Kennedy, TJ         21 CGA                       NT   X2:30.13        
      34.19   39.01   38.76   38.17                                
 -- Gayman, Brett       22 CGA                       NT   X2:30.29        
      33.26   38.97   39.45   38.61                                
 -- Hsiue, Kevin D      20 MIT                  2:26.87   X2:31.87        
      33.37   37.55   39.89   41.06                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shadwick, Kimberly  21 CGA                       NT    5:16.22        
      29.44   31.75   31.89   31.98   32.03   32.39   32.23   32.32
      31.72   30.47                                                
  2 Hall, Alexandra E   18 MIT                  5:12.35    5:22.68        
      29.87   32.25   32.52   33.05   32.97   32.77   32.52   32.38
      32.38   31.97                                                
  3 Weiss, Sarah A      18 MIT                  5:15.65    5:23.36        
      29.81   32.66   32.78   32.86   33.14   32.98   32.79   32.69
      32.43   31.22                                                
  4 Doe, Aimee E        21 SC-NE                5:11.33    5:24.07        
      28.47   31.58   32.36   33.37   33.00   33.25   33.34   32.98
      33.25   32.47                                                
  5 Otey, Sarah Jane    23 CGA                       NT    5:29.76        
      30.28   33.12   33.70   33.69   33.79   33.65   33.61   33.43
      33.20   31.29                                                
  6 DeBoer, Carrie A    21 MIT                  5:16.34    5:31.79        
      30.41   32.81   33.09   33.03   33.86   33.64   33.59   34.00
      33.85   33.51                                                
  7 Potter, Molly E     20 SC-NE                5:38.94    5:38.18        
      30.84   33.13   33.96   34.10   34.58   34.60   34.53   34.41
      34.35   33.68                                                
  8 Funk, Christa       20 CGA                       NT    5:39.07        
      31.90   34.19   34.45   34.49   34.75   35.01   34.46   33.83
      33.80   32.19                                                
  9 Sottile, Elizabeth  18 SC-NE                5:49.81    5:50.47        
      31.17   34.13   34.87   35.39   35.58   35.81   36.11   36.33
      36.06   35.02                                                
 -- Tadge, Megan E      20 MIT                  5:14.79   X5:28.73        
      30.81   33.29   32.91   33.53   33.13   33.40   33.69   33.46
      32.78   31.73                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pruner, Max T       19 MIT                  4:43.76    4:47.09        
      25.66   28.21   28.72   29.12   28.94   28.97   29.06   29.33
      29.82   29.26                                                
  2 Smit, Kevin         19 CGA                       NT    4:47.25        
      25.97   28.27   28.88   29.46   29.50   29.43   29.49   29.57
      29.39   27.29                                                
  3 Biedenharn, Carlo   18 MIT                  4:40.71    4:49.50        
      25.32   27.73   28.29   29.39   29.91   29.60   30.08   30.18
      30.16   28.84                                                
  4 Wall, Timothy A     19 MIT                  4:45.03    4:52.72        
      26.53   29.01   29.45   30.07   30.47   30.32   30.20   29.87
      29.18   27.62                                                
  5 Poehler, Nicholas   20 CGA                       NT    4:53.31        
      26.24   28.57   28.91   29.46   29.63   30.04   30.30   30.44
      30.67   29.05                                                
  6 Brown, Alexander J  21 CGA                       NT    4:57.48        
      26.13   28.78   29.38   29.61   30.02   30.32   29.47   31.03
      31.57   31.17                                                
  7 Ramos, Tim          19 SC-NE                4:57.51    5:10.94        
      27.81   30.25   31.25   31.48   31.64   31.75   31.81   31.95
      31.55   31.45                                                
  8 Cummiskey, Jerry M  21 SC-NE                5:06.67    5:17.56        
      27.31   30.48   31.91   32.07   32.38   32.66   33.03   33.26
      32.74   31.72                                                
  9 Lensing, Peter F    19 SC-NE                5:19.05    5:17.80        
      29.32   32.74   32.77   31.95   31.82   31.74   31.97   31.87
      32.43   31.19                                                
 -- Dobson, Michael J   22 MIT                  4:32.93   X5:05.59        
      26.45   29.73   31.04   31.31   31.42   31.24   31.42   31.26
      31.50   30.22                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeh, Joanna         18 MIT                    59.75      59.15        
      27.23   31.92                                                
  2 Ferguson, Chantel   19 CGA                       NT    1:01.36        
      28.78   32.58                                                
  3 Scodel, Sarah A     19 MIT                  1:00.92    1:01.89        
      29.23   32.66                                                
  4 Trumbull, Meredith  22 SC-NE                1:02.00    1:01.94        
      29.81   32.13                                                
  5 Creasey, Katie      21 MIT                  1:00.85    1:02.28        
      29.31   32.97                                                
  6 Reilly, Kaitlin M   20 SC-NE                  59.35    1:02.91        
      29.65   33.26                                                
  7 Talbot, Erin        19 CGA                       NT    1:03.48        
      29.53   33.95                                                
  8 Walden, Hannah      18 CGA                       NT    1:03.97        
      30.14   33.83                                                
  9 Poole, Kelsey L     19 SC-NE                1:04.07    1:04.20        
      29.64   34.56                                                
 10 Willmann, Megan     21 CGA                       NT   x1:04.85        
      30.61   34.24                                                
 11 Womack, Trayce      22 CGA                       NT   x1:05.03        
      30.61   34.42                                                
 12 Perlow, Christine   19 MIT                  1:03.56   x1:05.23        
      30.75   34.48                                                
 13 Pitts, Emily F      19 MIT                  1:03.58   x1:06.00        
      29.92   36.08                                                
 14 Simpson, Kaitlin E  18 SC-NE                1:04.09   x1:06.62        
      31.56   35.06                                                
 15 Little, Megan M     19 SC-NE                1:06.82   x1:08.17        
      31.83   36.34                                                
 16 Schumacher, Katie   20 CGA                       NT   x1:09.09        
      32.49   36.60                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ubellacker, Wyatt   20 MIT                    49.14      50.17        
      22.99   27.18                                                
  2 Sepp, Toomas R      21 MIT                    49.95      51.24        
      24.10   27.14                                                
  3 Alley, Daniel       22 CGA                       NT      53.44        
      24.54   28.90                                                
  4 Mock, Remy          17 MIT                       NT      53.56        
      25.69   27.87                                                
  5 Terbush, Ryan N     20 MIT                    55.35     x54.09        
      24.84   29.25                                                
  6 Boval, Brett L      21 MIT                    50.24     x54.39        
      24.99   29.40                                                
  7 Lang, Kevin M       19 MIT                    52.46     x54.92        
      25.61   29.31                                                
  8 Strobel, Preston    20 CGA                       NT      55.10        
      25.30   29.80                                                
  9 Totten, Charles     19 CGA                       NT      55.19        
      25.57   29.62                                                
 10 Mackstutis, Scott   20 SC-NE                  53.19      55.38        
      25.73   29.65                                                
 11 Moses, Evin         21 CGA                       NT     x56.99        
      26.96   30.03                                                
 12 Mueller, Jake       18 CGA                       NT     x57.06        
      25.62   31.44                                                
 13 Manley, Nolan       19 SC-NE                1:06.11      57.55        
      26.07   31.48                                                
 14 Piantedosi, Micahe  20 CGA                       NT     x57.85        
      26.54   31.31                                                
 15 Shaw, David T       20 SC-NE                  56.69      59.25        
      28.00   31.25                                                
 16 Demellia, Mike T    21 SC-NE                  57.81     x59.62        
      26.98   32.64                                                
 17 Burke, Aidan        20 SC-NE                  59.46     x59.80        
      28.01   31.79                                                
 18 Frey, Josh          18 SC-NE                1:09.30   x1:02.52        
      28.22   34.30                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Jen          SC-NE                     NT     287.95        
  2 Stavely, Beth       21 MIT                   252.07     284.25        
  3 Keefe, Courtney        SC-NE                     NT     274.55        
  4 Rhodes, Paige          SC-NE                     NT     261.90        
  5 Breitweiser, Kyra      SC-NE                     NT    x255.20        
  6 Stevens, Mia        18 MIT                   193.05     182.75        
  7 Oliveira, Jillian   19 MIT                   138.70     180.90        
  8 Stinner, Ali        19 CGA                       NT     175.70        
  9 Wright, Jamie       20 CGA                       NT     145.20        
 10 Hobbs, Katherine    18 MIT                   133.10    x134.55        
 11 LaScala-Gruenewald  21 MIT                   212.92     x57.60        
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sobel, Brian           SC-NE                     NT     361.10        
  2 Farrar, Brooks         SC-NE                     NT     348.40        
  3 Gunningsmith, Tyle     SC-NE                     NT     271.45        
  4 Morel, Orlando      22 CGA                       NT     246.25        
  5 Mistrick, Jeff         CGA                       NT     233.10        
  6 Shaver, Derek          SC-NE                     NT    x227.30        
  7 Crantek, Dalton        SC-NE                     NT    x223.25        
  8 Smith, Padraic         SC-NE                     NT    x211.05        
  9 He, Chao            20 MIT                   201.00     201.80        
 10 Hammond, Jonathan   19 CGA                       NT     174.15        
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rossick, Katelyn M  19 MIT                  2:10.25    2:12.69        
      28.65   33.86   39.94   30.24                                
  2 Pennington, Kellie  19 SC-NE                2:16.41    2:14.15        
      27.47   35.44   39.81   31.43                                
  3 Ferguson, Chantel   19 CGA                       NT    2:17.32        
      29.60   35.94   39.71   32.07                                
  4 Klein, Morganne C   18 MIT                  2:12.96    2:17.99        
      29.98   37.52   38.97   31.52                                
  5 Harrington, Bre M   20 SC-NE                2:21.53    2:20.83        
      30.99   35.96   41.33   32.55                                
  6 Kopac, Kelly L      20 SC-NE                2:25.63    2:20.87        
      30.55   36.72   40.77   32.83                                
  7 Talbot, Erin        19 CGA                       NT    2:22.22        
      31.08   36.12   43.09   31.93                                
  8 Giblin, Sydney A    20 MIT                  2:10.83    2:23.09        
      30.25   37.28   43.16   32.40                                
  9 Cuyler, Janella R   19 SC-NE                2:30.62   x2:25.14        
      32.51   39.10   39.60   33.93                                
 10 Mestemaker, Jordan  21 CGA                       NT    2:25.28        
      31.63   38.63   41.98   33.04                                
 11 Warren, Anne G      20 MIT                  2:22.97   x2:26.34        
      33.26   38.07   41.98   33.03                                
 12 Li, Qing            20 MIT                  2:19.89   x2:26.51        
      31.93   36.98   43.49   34.11                                
 13 Jozsa, Terri        21 CGA                       NT   x2:27.83        
      32.70   38.34   41.67   35.12                                
 14 Batch, Katherine W  19 SC-NE                2:27.41   x2:28.83        
      33.23   36.80   45.14   33.66                                
 15 Finn, Chelsea B     18 MIT                  2:26.73   x2:29.37        
      32.85   40.34   41.67   34.51                                
 16 Alwan, Allison M    20 MIT                  2:15.41   x2:29.70        
      32.33   37.09   45.49   34.79                                
 17 Oliver, Erin E      18 SC-NE                2:29.97   x2:30.96        
      33.04   38.75   44.94   34.23                                
 18 Kenis, Elizabeth    20 CGA                       NT   x2:34.02        
      32.83   39.23   46.56   35.40                                
 19 Navetta, Marie      18 CGA                       NT   x2:42.74        
      34.17   41.59   49.74   37.24                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Jeffrey        18 MIT                  1:57.26    1:57.97        
      25.86   30.31   34.23   27.57                                
  2 Deveney, Brendan T  19 MIT                  1:52.57    1:59.94        
      26.16   30.40   35.12   28.26                                
  3 Sepp, Toomas R      21 MIT                  1:56.73    2:01.13        
      25.06   32.02   35.25   28.80                                
  4 Pierson, Andrew W   21 MIT                  1:55.92   x2:01.20        
      25.96   30.67   36.54   28.03                                
  5 Johannsen, Barrett  21 CGA                       NT    2:02.13        
      25.57   31.88   35.96   28.72                                
  6 Stumbaugh, Timothy  20 MIT                  1:59.07   x2:03.54        
      26.39   30.69   37.05   29.41                                
  7 Parell, David C     21 MIT                  1:54.70   x2:05.17        
      27.86   34.25   34.88   28.18                                
  8 Odom, Matthew       23 CGA                       NT    2:05.26        
      27.04   33.67   35.10   29.45                                
  9 Smit, Kevin         19 CGA                       NT    2:05.80        
      26.08   33.19   37.32   29.21                                
 10 Armstrong, Tanner   19 CGA                       NT   x2:05.87        
      27.62   32.31   37.29   28.65                                
 11 Cosenza, Nick       20 CGA                       NT   x2:07.36        
      27.42   33.02   37.84   29.08                                
 12 Carman, Michael     21 CGA                       NT   x2:09.67        
      27.21   34.09   35.95   32.42                                
 13 Bell, William       22 CGA                       NT   x2:10.39        
      27.79   33.75   39.00   29.85                                
 14 Peters, Scott       19 SC-NE                2:15.56    2:12.60        
      27.93   34.64   38.79   31.24                                
 15 Sniffin, Brian E    20 SC-NE                2:19.59    2:14.98        
      29.00   34.75   39.91   31.32                                
 16 Scala, Eric         19 SC-NE                2:20.30    2:16.82        
      29.04   37.43   39.02   31.33                                
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mit  'A'                                    3:30.56    3:38.61        
     1) Hu, Elina 18                    2) Creasey, Katie 21              
     3) Rossick, Katelyn M 19           4) Yeh, Joanna 18                 
       26.12    54.65    26.16    54.96    26.23    55.43    25.50    53.57
  2 Springfield College-NE  'A'                 3:32.82    3:41.79        
     1) Kosciusko, Caroline D 20        2) Shaw, Amanda H 19              
     3) Reilly, Kaitlin M 20            4) Pennington, Kellie 19          
       26.62    54.92    27.26    56.87    26.45    56.19    25.76    53.81
  3 Coast Guard Academy  'A'                         NT    3:44.26        
     1) Otey, Sarah Jane 23             2) Shadwick, Kimberly 21          
     3) Walden, Hannah 18               4) Gayman, Heidi 21               
       28.01    57.42    26.03    54.63    26.54    56.09    26.61    56.12
  4 Mit  'B'                                         NT    3:48.99        
     1) Pitts, Emily F 19               2) Hernley, Lauren R 21           
     3) Lo, Lauren D 19                 4) Murphy, Calley L 18            
       27.62    57.74    27.69    58.08    26.84    56.93    26.35    56.24
  5 Mit  'C'                                         NT   x3:57.34        
     1) Tadge, Megan E 20               2) DeBoer, Carrie A 21            
     3) Wang, Nicole J 18               4) Weiss, Sarah A 18              
       28.24    58.74    28.35    59.43    27.70    59.47    28.55    59.70
  6 Coast Guard Academy  'B'                         NT    3:59.02        
     1) Funk, Christa 20                2) Ede, Madeline 19               
     3) Moorman, Anna 22                4) Zalewski, Emily 23             
       29.45  1:00.07    28.26    58.82    28.61  1:00.77    28.68    59.36
  7 Springfield College-NE  'C'                      NT    4:02.99        
     1) Woodward, Anna M 19             2) Hallowell, Kelsey B 21         
     3) Munson, Elizabeth N 21          4) Simpson, Kaitlin E 18          
       29.80  1:01.36    29.55  1:02.55    28.78    59.81    28.24    59.27
  8 Springfield College-NE  'B'                      NT   x4:09.37        
     1) Hartford, Laura G 20            2) Callahan, Jenna M 19           
     3) Harkness, Diana A 18            4) Sisson, Meghan P 20            
       29.39  1:01.57    29.84  1:02.02    30.50  1:04.60    28.79  1:01.18
 -- Mit  'D'                                         NT   X4:00.35        
     1) Fung, Stephanie L 19            2) Hall, Alexandra E 18           
     3) Schmidt, Marie 19               4) Kopp, Hailey E 19              
       29.17  1:02.10    28.76  1:00.17    28.11    58.33    28.51    59.75
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mit  'A'                                    3:03.19    3:09.55        
     1) Cheney, Craig B 18              2) Deveney, Brendan T 19          
     3) Ubellacker, Wyatt L 20          4) Dunn, Colby C 19               
       23.23    47.86    23.44    49.20    21.89    46.55    21.65    45.94
  2 Coast Guard Academy  'A'                         NT    3:11.68        
     1) McGuiness, Brian 20             2) Alley, Daniel 22               
     3) Beshoar, Dan 21                 4) Knox, Johnson 20               
       22.93    47.84    22.79    47.82    22.80    48.24    21.91    47.78
  3 Mit  'B'                                         NT    3:14.01        
     1) Stephens, Scott A 19            2) Pruner, Max T 19               
     3) Liu, Brendan 19                 4) Chen, Tony 19                  
       23.45    48.96    22.94    47.91    23.31    49.15    22.72    47.99
  4 Coast Guard Academy  'B'                         NT    3:16.81        
     1) Andrews, Bryan 20               2) Schwartz, Eric 22              
     3) Brown, Alexander J 21           4) Totten, Charles 19             
       23.84    48.98    23.28    48.93    22.93    48.56    23.81    50.34
  5 Mit  'C'                                         NT   x3:22.23        
     1) Dobson, Michael J 22            2) Simauchi, Andres 20            
     3) Mock, Remy 17                   4) Biedenharn, Carlo R 18         
       25.29    52.13    24.30    50.91    24.09    49.56    23.60    49.63
  6 Coast Guard Academy  'C'                         NT   x3:26.26        
     1) Borny, Theodore 22              2) Dona, Alex 18                  
     3) McAndrew, Marc 18               4) Tinari, Marco 19               
       24.89    52.15    23.73    50.26    24.43    52.12    24.96    51.73
  7 Springfield College-NE  'B'                      NT    3:27.97        
     1) Morse, Travis A 19              2) Ernst, Josh 20                 
     3) Frey, Josh 18                   4) Cummiskey, Jerry M 21          
       25.59    51.87    25.20    53.65    24.11    50.00    24.69    52.45
  8 Springfield College-NE  'C'                      NT    3:43.99        
     1) Lensing, Peter F 19             2) Crampton, Tim 18               
     3) Schupack, David W 21            4) Russell, Tim 21                
       25.54    54.10    26.20    56.06    27.04    58.29    26.49    55.54
 -- Mit  'D'                                         NT   X3:28.55        
     1) Dorne, Andrew L 18              2) Farid, Michael 19              
     3) Wall, Timothy A 19              4) Roselli, Eric J 22             
       24.03    50.64    25.49    53.60    24.08    50.87    25.10    53.44
 -- Springfield College-NE  'A'                 3:13.79         DQ        
     1) Mackstutis, Scott J 20          2) Demellia, Mike T 21            
     3) Scotto, Jason J 18              4) Manley, Nolan 19               
       24.12    49.89    24.05    50.94    24.05    49.94    23.48    49.48