2017-18 MIT Women's Openweight Crew Roster

Name Cl. Ht. Hometown/High School Major
Ellie Brewer full bio Ellie Brewer Jr. 5-9 McLean, Va. / McLean Biochemistry
Sharon Chen full bio Sharon Chen So. 5-4 Huntersville, N.C. / North Carolina School of Science and Mathematics Biological Engineering
Abbey Diener full bio Abbey Diener Sr. 5-8 Draper, Utah / Alta Chemical Biological Engineering
Erica Flear full bio Erica Flear So. 5-6 New York, N.Y. / Brooklyn Technical Chemistry
Aigneis Frey full bio Aigneis Frey So. 5-10 New Canaan, Conn. / Academy of Our Lady of Mercy Aerospace Engineering
Grace Gardner full bio Grace Gardner Fr. 5-9 Saint Paul, Minn. / Open World Learning Community Aerospace Engineering
Tal Gilad full bio Tal Gilad Jr. 5-9 Horsham, Pa. / Hatboro-Horsham Business Analytics
Charvi Gopal full bio Charvi Gopal Fr. 5-1 India / Episcopal Undecided
Tess Gustafson full bio Tess Gustafson Fr. 5-5 Windham, N.H. / Windham Computational Biology
Annika Heuser full bio Annika Heuser Fr. 5-7 Piedmont, Calif. / Piedmont Chemical-Biological Engineering
Savannah Inglin full bio Savannah Inglin So. 5-11 Olympia, Wash. / Olympia Electrical Engineering
Christine Langston full bio Christine Langston Jr. 5-10 Palo Alto, Calif. / Palo Alto Civil and Environmental Engineering
Emily Larabee full bio Emily Larabee Fr. 5-6 Cambridge, Mass. / Cambridge Rindge and Latin Mechanical Engineering
Caitlin McCandler full bio Caitlin McCandler Jr. 6-1 St. Louis Park, Minn. / Blake School Materials Science and Engineering
Olivia McGrath full bio Olivia McGrath Fr. 5-10 Chevy Chase, Md. / Bethesda - Chevy Chase Undecided
Grace Melcher full bio Grace Melcher Jr. 5-8 Oak Park, Ill. / Oak Park Civil Engineering
Ciara Mulcahy full bio Ciara Mulcahy So. 5-9 Roanoke, Va. / Patrick Henry Materials Science and Engineering
Kaitlyn Mullin full bio Kaitlyn Mullin Jr. 5-7 Linwood, N.J. / Mainland Regional Materials Science and Engineering
Alex Neeser full bio Alex Neeser Fr. 5-9 Sudbury, Mass. / Lincoln-Sudbury Biological Engineering
Rana Odabas full bio Rana Odabas So. 5-9 New Albany, Ohio / New Albany Mechanical Engineering
Marla Odell full bio Marla Odell So. 5-7 Edmonds, Wash. / Lakeside School Computer Science, Economics and Data Science
Kristen Overly full bio Kristen Overly So. 5-9 Columbus, Ohio / Phillips Academy Andover Biological Engineering
Rosalie Phillips full bio Rosalie Phillips Fr. 6-0 Cleveland Heights, Ohio / Hathaway Brown Mechanical Engineering
Audrey Pillsbury full bio Audrey Pillsbury Jr. 5-9 Palos Verdes, Calif. / Palos Verdes Peninsula Chemistry and Music
Premila Rowles full bio Premila Rowles So. 5-7 Cupertino, Calif. / Archbishop Mitty Electrical Engineering and Computer Science
Courtney Sawyer full bio Courtney Sawyer Fr. 5-9 Larchmont, N.Y. / Mararoneck Undecided
Selin Selman full bio Selin Selman Jr. 5-9 New Rochelle, N.Y. / New Rochelle Mechanical Engineering and Finance
Jennifer Wang full bio Jennifer Wang Fr. 5-4 Norcross, Ga. / Norcross Computer Science
Vickie Wang full bio Vickie Wang Sr. 5-7 Columbus, Ohio / New Albany Mathematics and Physics
Elise Yang full bio Elise Yang Fr. 5-9 St. Louis, Mo. / Clayton Undecided
Annie Zhang full bio Annie Zhang Jr. 5-3 Campbell, Calif. / Archbishop Mitty Mechanical Engineering