Recap | Results

Licensed to MIT Track & Field / Cross Country
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/14/2012 04:04 PM
                         MIT, Bates, Colby - 1/14/2012                         
                                      MIT                                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Portia                MIT                     8.48       8.59Q  3 
  2 Brew, Jacqueline             MIT                     8.58       8.62Q  2 
  3 Reardon, Brittany            Colby                   8.63       8.64Q  1 
  4 Tobin, Kristina              Bates                   9.00       8.91q  1 
  5 Konopka, Jaclyn              MIT                     9.14       9.03q  2 
  6 Brown, Olivia                Bates                   9.40       9.28q  3 
  7 Hicks, Annabelle             Colby                              9.35q  2 
  8 Smit, Madeline               Bates                   9.50       9.67q  3 
  9 Purcell, Madeline            Colby                  10.05       9.77   1 
  9 Kenison, Holli               Bates                   9.60       9.77   1 
 11 King, Karyn                  Colby                   9.84       9.88   3 
 12 Schreiner, Elena             Colby                   9.55       9.94   2 
 13 Hartt, Angeleque             Bates                   9.80       9.97   2 
 14 Szklarzewski, Veronica       MIT                    10.03      10.01   1 
 15 DeAngelis, Kathryn           Bates                  10.00      10.03   2 
 16 Snyder, Jenny                Bates                   9.80      10.08   1 
 17 O'Sullivan, Caroline         Bates                  10.00      10.20   3 
 
Event 1  Women 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Jones, Portia                MIT                     8.59       8.40    7   
  2 Reardon, Brittany            Colby                   8.64       8.57    5   
  3 Brew, Jacqueline             MIT                     8.62       8.59    4   
  4 Tobin, Kristina              Bates                   8.91       8.99    3   
  5 Konopka, Jaclyn              MIT                     9.03       9.07    2   
  6 Brown, Olivia                Bates                   9.28       9.22    1   
  7 Hicks, Annabelle             Colby                   9.35       9.25  
  8 Smit, Madeline               Bates                   9.67       9.61  
 
Event 2  Men 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Haeuser, Anthony             Bates                   7.95       8.08    7   
  2 Djaja, Brian                 MIT                     8.12       8.20    5   
  3 Owumi, Justin                Colby                              8.50    4   
  4 Thomas, John                 MIT                     8.67       8.61    3   
  5 Mizerak, Jordan              MIT                     9.22       9.46    2   
 
Event 3  Women 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Hicks, Annabelle             Colby                   7.46       7.49Q  1 
  2 Brew, Jacqueline             MIT                     7.46       7.51Q  2 
  3 Jones, Portia                MIT                     7.51       7.55Q  2 
  4 Szklarzewski, Veronica       MIT                     7.60       7.79Q  1 
  5 Brown, Olivia                Bates                   7.90       7.83q  1 
  6 Augulewicz, Erin             Bates                   7.90       7.88q  2 
  7 Piers, Taylor                Bates                   7.90       8.00q  1 
  8 Snellings, Quincy            Bates                   7.90       8.07q  2 
  9 Snyder, Jenny                Bates                   7.90       8.15   1 
 10 Gallagher, Morgan            Colby                              8.48   2 
 11 Burton, Anne                 Colby                   8.21       8.67   2 
 
Event 3  Women 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hicks, Annabelle             Colby                   7.49       7.50    7   
  2 Brew, Jacqueline             MIT                     7.51       7.51    5   
  3 Jones, Portia                MIT                     7.55       7.52    4   
  4 Szklarzewski, Veronica       MIT                     7.79       7.75    3   
  5 Brown, Olivia                Bates                   7.83       7.88    2   
  6 Augulewicz, Erin             Bates                   7.88       8.03    1   
  7 Piers, Taylor                Bates                   8.00       8.07  
  8 Snellings, Quincy            Bates                   8.07       8.22  
 
Event 4  Men 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kone, Dominique              Colby                              6.52Q  1 
  2 DuPlessis, Michael           MIT                     6.65       6.66Q  2 
  3 Spofford, Isaiah             Bates                   6.65       6.68Q  1 
  4 Singer-Clark, Tyler          MIT                     6.93       6.78Q  2 
  5 Woods, Tim                   Bates                   6.77       6.95q  1 
  6 Levy, Ben                    Bates                   6.80       7.08q  2 
  7 Mapfuwa, Edwin               Bates                   7.00       7.09q  1 
  8 Djaja, Brian                 MIT                     6.94       7.11q  1 
  9 Halsted, Chris               Bates                   7.06       7.20   2 
 10 Langer, Sander               Bates                   7.59       7.51   2 
 
Event 4  Men 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kone, Dominique              Colby                   6.52       6.41    7   
  2 DuPlessis, Michael           MIT                     6.66       6.58    5   
  3 Spofford, Isaiah             Bates                   6.68       6.68    4   
  4 Singer-Clark, Tyler          MIT                     6.78       6.78    3   
  5 Woods, Tim                   Bates                   6.95       6.87    2   
  6 Mapfuwa, Edwin               Bates                   7.09       7.01    1   
  7 Djaja, Brian                 MIT                     7.11       7.07  
  8 Levy, Ben                    Bates                   7.08       7.42  
 
Event 5  Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jones, Portia                MIT                    26.20      26.39   4   7   
  2 Onyilagha, Frances           Colby                  26.59      26.51   4   5   
  3 Simmons, Jamie               MIT                    27.20      27.21   4   4   
  4 Tobin, Kristina              Bates                  27.50      27.88   3   3   
  5 Bell, Brittney               Colby                  27.20      28.11   4   2   
  6 Brown, Olivia                Bates                  27.50      28.25   4   1   
  7 Hartt, Angeleque             Bates                  28.00      28.83   3 
  8 Snellings, Quincy            Bates                  28.00      28.93   3 
  9 Smit, Madeline               Bates                  29.40      29.86   2 
 10 Kenison, Holli               Bates                  28.60      29.95   2 
 11 O'Sullivan, Caroline         Bates                  28.50      30.05   3 
 12 Crowley, Meaghan             Bates                  29.50      30.20   2 
 13 Ramirez, Amber               Colby                  30.11      30.48   1 
 14 Ryan, Kathleen               Bates                  30.00      31.08   1 
 15 Johnson, Gwynneth            Bates                  30.00      31.44   2 
 16 Schreiner, Elena             Colby                  33.50      34.01   1 
 
Event 6  Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kone, Dominique              Colby                  23.00      22.46   2   7   
  2 Singer-Clark, Tyler          MIT                    23.00      23.13   2   5   
  3 DuPlessis, Michael           MIT                    23.80      23.51   2   4   
  4 Thomas, John                 MIT                    24.13      24.07   2   3   
  5 Woods, Tim                   Bates                  23.38      24.29   2   2   
  6 Mapfuwa, Edwin               Bates                  24.90      25.14   1   1   
  7 Spencer, Adam                Bates                  24.50      25.46   1 
  8 Djaja, Brian                 MIT                    24.80      25.61   1 
  9 Langer, Sander               Bates                  26.19      25.80   1 
 
Event 7  Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bell, Brittney               Colby                1:00.24    1:01.63    7   
  2 Bairey, Madeleine            MIT                  1:03.00    1:03.92    5   
  3 Carleton, Elizabeth          Bates                1:04.00    1:07.07    4   
  4 Ramirez, Amber               Colby                1:07.55    1:08.66    3   
  5 Ryan, Kathleen               Bates                1:07.00    1:11.10    2   
  6 Burton, Anne                 Colby                1:08.99    1:12.12    1   
 
Event 8  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gager, Mac                   MIT                    52.22      52.38   2   7   
  2 Diamantoni, Nicholas         MIT                    53.35      53.03   2   5   
  3 Jurewicz, Jacob              MIT                    53.50      53.06   1   4   
  4 Supple, Will                 Colby                  52.50      53.28   2   3   
  5 Clarke, Kevin                Colby                  53.00      53.60   2   2   
  6 Duncanson, Austin            Colby                  53.00      54.10   2   1   
  7 Levy, Ben                    Bates                  51.30      54.55   2 
  8 Jamerson, Colin              Bates                  57.00      57.39   1 
  9 Valles, Matthew              Bates                  56.50      58.84   1 
 
Event 9  Women 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simmons, Jamie               MIT                  1:40.00    1:38.07    7   
  2 Huang, Cindy                 MIT                  1:42.00    1:42.74    5   
  3 Taylor, Alexandra            MIT                  1:43.00    1:44.22    4   
  4 Swiatek, Michaela            Colby                1:44.80    1:48.49    3   
  5 Alexander, Abigail           Bates                1:48.00    1:49.53    2   
  6 Oliver, Amelia               Bates                1:50.00    1:58.41    1   
 
Event 10  Men 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kiggins, Chadd               MIT                  1:24.00    1:23.86    7   
  2 White, Matt                  Colby                1:26.00    1:24.01    5   
  3 Way, David                   MIT                  1:23.31    1:24.79    4   
  4 Corcoran, Peter              Bates                1:23.93    1:25.22    3   
  5 Wainman, Eric                Bates                1:26.50    1:25.48    2   
  6 Hoskin, Dominique            MIT                  1:30.00    1:30.07    1   
  7 Jeffries, Patrick            Bates                1:28.00    1:31.91  
 -- Pontis, Victor               MIT                  1:32.00        DNF  
 
Event 11  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fusco, Sarah                 Bates                2:24.00    2:23.62    7   
  2 Coad, Margaret               MIT                  2:27.75    2:24.49    5   
  3 Marzen, Stephanie            MIT                  2:24.00    2:29.88    4   
  4 Wiener, Emily                Bates                2:38.00    2:40.61    3   
  5 Collins, Larisa              Bates                           2:43.27    2   
  6 Chari, Sara                  Bates                2:45.00    2:48.99    1   
 
Event 12  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nisky, Dylan                 Colby                1:56.90    1:57.66    7   
  2 Barron, Nick                 Bates                1:56.86    1:58.73    5   
  3 Bullock, Justin              MIT                  1:57.75    1:59.54    4   
  4 Forman, Jared                MIT                  1:59.00    2:01.35    3   
  5 Paez, Ricardo                MIT                  2:05.00    2:01.68    2   
  6 Madigan, Sean                Colby                2:02.00    2:04.33    1   
  7 Polich, Zach                 Bates                2:03.00    2:08.91  
  8 Lau, Ryan                    MIT                  2:10.00    2:10.36  
  9 Harmeling, Luke              Bates                2:15.00    2:18.00  
 10 Nguyen, Phi                  Bates                2:18.00    2:36.25  
 
Event 13  Women 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arens, Elizabeth             Bates                3:10.00    3:03.59    7   
  2 van den Heuvel, Louise       MIT                  3:07.23    3:05.09    5   
  3 Lingar, Morgan               Colby                3:12.00    3:07.32    4   
  4 Burkland, Marie              MIT                  3:08.00    3:07.90    3   
  5 Helmick, Amelia              MIT                  3:10.00    3:12.55    2   
  6 Gagnon, Erica                Bates                3:16.00    3:16.89    1   
  7 Colford, Brittany            Colby                3:18.00    3:18.26  
  8 Tatro, Devin                 Bates                3:16.00    3:28.27  
  9 Foden, Emily                 Bates                3:24.00    3:28.44  
 
Event 14  Men 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LePage, James                Bates                2:32.00    2:31.24    7   
  2 O'Neil, Gilbert              MIT                  2:34.00    2:36.00    5   
  3 Trimble, Logan               MIT                  2:33.00    2:40.33    4   
  4 Hannon, Kyle                 MIT                  2:37.00    2:41.01    3   
  5 Coffman, Charlie             Colby                           2:41.14    2   
  6 McKenna, Jay                 MIT                  2:36.00    2:42.54    1   
  7 Yangani, Festus              Bates                2:40.00    2:43.97  
  8 White, David                 Colby                           2:44.89  
 
Event 15  Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 van den Heuvel, Louise       MIT                  5:15.00    5:12.44    7   
  2 Burkland, Marie              MIT                  5:22.00    5:15.17    5   
  3 McVay, Elaine                MIT                  5:15.00    5:15.81    4   
  4 Marzen, Stephanie            MIT                  5:20.00    5:20.35    3   
  5 Lauer, Eva                   Colby                5:20.00    5:21.82    2   
  6 Nixon, Kallie                Bates                5:30.00    5:22.61    1   
  7 Reedich, Lisa                Bates                5:30.00    5:25.36  
  8 Connolly, Katherine          Colby                5:32.00    5:27.40  
  9 Ogilvie, Meg                 Bates                5:30.00    5:31.90  
 10 Solch, Amanda                Bates                5:35.00    5:34.30  
 11 Arsenault, Emily             Colby                           5:36.21  
 12 St. Laurent, Robyn           Colby                5:35.21    5:37.55  
 13 Carey-Hatch, Mira            Bates                5:40.00    5:40.84  
 14 Notarianni, Tara             Bates                           5:47.15  
 15 Cheruiyot, Abigael           Colby                5:48.00    5:49.49  
 16 Shribman, Natalie            Bates                           6:12.16  
 
Event 16  Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bullock, Justin              MIT                  4:25.42    4:21.01    7   
  2 Barron, Nick                 Bates                4:15.61    4:24.92    5   
  3 Paez, Ricardo                MIT                  4:35.93    4:27.61    4   
  4 Marx, Patrick                MIT                  4:20.00    4:27.90    3   
  5 Stansel, John                Bates                4:28.00    4:28.15    2   
  6 McKenna, Jay                 MIT                  4:22.73    4:32.11    1   
  7 Hannon, Kyle                 MIT                  4:20.00    4:34.58  
  8 Safai, Eric                  MIT                  4:25.00    4:39.06  
  9 Greenlee, Chris              Colby                           4:42.15  
 10 McCarthy, Will               Colby                           4:44.41  
 11 Halladay, Chris              Colby                           4:48.26  
 12 Letourneau, Tom              Colby                4:45.70    4:49.24  
 13 Hyszczak, Dan                Colby                           4:55.43  
 14 Harmeling, Luke              Bates                4:56.53    5:13.65  
 15 Nguyen, Phi                  Bates                5:20.00    5:41.65  
 
Event 17  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manion, Dacie                MIT                 10:45.00   10:19.89    7   
  2 Dewdney, Berol               Colby               10:40.00   10:23.87    5   
  3 McVay, Elaine                MIT                 10:25.00   10:24.95    4   
  4 de Geus, Martina             MIT                 10:20.00   10:33.06    3   
  5 Cullen, Lindsay              Bates                          10:34.70    2   
  6 Jay, Elena                   Bates                          10:44.74    1   
  7 Harper, Emily                Colby               11:20.00   10:56.42  
  8 Lloyd, Margaret              MIT                 10:34.38   11:03.98  
  9 Weaver, Sophie               Colby               11:15.99   11:05.48  
 10 Monsulick, Jenny             Bates                          11:18.60  
 11 VanBuren, Kylie              Colby               11:35.00   11:26.57  
 12 Frenkil, Rachel              Colby               11:35.00   11:29.09  
 13 Schulze, Elizabeth           Bates                          11:36.23  
 14 Brady, Merrill               Bates                          11:46.15  
 15 Dugan, Rebecca               Bates                          11:47.54  
 16 Dropkin, Casey               Bates                          12:03.75  
 
Event 18  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graboys, Noah                Bates                8:40.83    8:48.44    7   
  2 Harper, Daniel               MIT                  8:47.18    8:50.95    5   
  3 Xie, Benjamin                MIT                  8:45.00    8:52.29    4   
  4 Leung, Allen                 MIT                  8:50.00    8:52.50    3   
  5 Wedge, Roy                   MIT                  8:47.53    8:52.86    2   
  6 Chebot, Ben                  Bates                9:00.00    8:55.99    1   
  7 Martin, Michael              Bates                8:55.00    9:00.69  
  8 Whitney, Ken                 Bates                9:00.00    9:02.25  
  9 Mattocks, Benjamin           MIT                  8:48.00    9:02.82  
 10 Hale, Jeff                   Colby                           9:08.95  
 11 Creedon, Michael             Bates                9:10.00    9:24.78  
 12 Doherty Munro, Luke          Colby                9:19.76    9:32.84  
 13 Letourneau, Tom              Colby                           9:35.86  
 14 Wood, Sam                    Bates                9:24.88    9:37.56  
 
Event 19  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mit  'A'                                          4:05.00    4:14.13    7   
     1) Simmons, Jamie                  2) Brew, Jacqueline               
     3) Bairey, Madeleine               4) Gross, Martha                  
  2 Colby  'A'                                                   4:24.10    5   
     1) Hicks, Annabelle                2) Laird, Courtney                
     3) King, Karyn                     4) Bell, Brittney                 
  3 Bates  'A'                                                   4:24.76    4   
     1) Carleton, Elizabeth             2) Flanagan, Ansley               
     3) Tobin, Kristina                 4) Kenison, Holli                 
 
Event 20  Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mit  'A'                                          3:28.00    3:29.85    7   
     1) Singer-Clark, Tyler             2) Diamantoni, Nicholas           
     3) Jurewicz, Jacob                 4) Gager, Mac                     
  2 Bates  'A'                                        3:28.00    3:32.83    5   
     1) Spofford, Isaiah                2) Haeuser, Anthony               
     3) Wainman, Eric                   4) Levy, Ben                      
  3 Colby  'A'                                        3:25.64    3:39.97    4   
     1) Clarke, Kevin                   2) Duncanson, Austin              
     3) Madigan, Sean                   4) Supple, Will                   
  4 Bates  'B'                                        3:38.00   x3:50.77  
     1) Spencer, Adam                   2) McKallagat, Jarret             
     3) Hardison, David                 4) Valles, Matthew                
 
Event 21  Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bates  'A'                                        9:24.15    9:50.72    7   
     1) Arens, Elizabeth                2) Fusco, Sarah                   
     3) Nixon, Kallie                   4) Reedich, Lisa                  
  2 Colby  'A'                                                  10:06.44    5   
     1) St. Laurent, Robyn              2) Lauer, Eva                     
     3) Lingar, Morgan                  4) Swiatek, Michaela              
  3 Mit  'A'                                          9:40.00   10:16.00    4   
     1) Coad, Margaret                  2) Taylor, Tilly                  
     3) Helmick, Amelia                 4) Huang, Cindy                   
  4 Bates  'B'                                       11:22.03  x10:35.73  
     1) Solch, Amanda                   2) Tatro, Devin                   
     3) Gagnon, Erica                   4) Carey-Hatch, Mira              
  5 Colby  'B'                                       10:20.00  x10:37.25  
     1) Arsenault, Emily                2) Cheruiyot, Abigael             
     3) Sperzel, Caitlin                4) Connolly, Katherine            
 
Event 22  Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mit  'A'                                          8:06.00    8:09.51    7   
     1) Forman, Jared                   2) Way, David                     
     3) O'Neil, Gilbert                 4) Marx, Patrick                  
  2 Bates  'A'                                        8:05.00    8:11.28    5   
     1) Stansel, John                   2) Corcoran, Peter                
     3) Black-Ingersoll, Camden         4) LePage, James                  
  3 Colby  'A'                                        7:52.54    8:20.97    4   
     1) White, Matt                     2) Greenlee, Chris                
     3) Nisky, Dylan                    4) Coffman, Charlie               
 -- Colby  'B'                                                       DNF  
     1) Hyszczak, Dan                   2) McCarthy, Will                 
     3) Lester, Ben                     4) White, David                   
 
Event 23  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Vaidyanathan, Preethi        MIT                    1.56m      1.62m    5-03.75   7   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.65 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O  XXX 
  2 Bunker, Kristine             MIT                    1.61m      1.57m    5-01.75   5   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
  3 Szklarzewski, Veronica       MIT                    1.51m      1.52m    4-11.75   4   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  XPP   XO    O  XXX 
  4 Konopka, Jaclyn              MIT                    1.51m      1.47m    4-09.75   3   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  XXO   XO  XXX 
  5 Smit, Madeline               Bates                  1.42m      1.42m    4-07.75   2   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 
      PPP    O    O    O   XO  XXX 
  6 Hicks, Annabelle             Colby                            J1.42m    4-07.75   1   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 
      PPP  PPP  PPP   XO   XO  XXX 
  7 Flanagan, Ansley             Bates                  1.52m      1.37m    4-06.00 
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 
      PPP  PPP    O   XO  XXX 
  8 Curran, Kaitlin              Colby                             1.32m    4-04.00 
     1.22 1.27 1.32 1.37 
      PPP  PPP  XXO  XXX 
  9 Purcell, Madeline            Colby                  1.38m     J1.32m    4-04.00 
     1.22 1.27 1.32 1.37 
      PPP   XO  XXO  XXX 
 -- Kenison, Holli               Bates                  1.34m         NH            
     1.22 1.27 
      PPP  XXX 
 
Event 24  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Falk, Matt                   MIT                    1.93m      1.93m    6-04.00   7   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.96 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX 
  2 Wainman, Eric                Bates                             1.88m    6-02.00   5   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
      PPP  PPP    O    O    O   XO    O  XXX 
  3 Trotman, Sheldon             MIT                    1.91m      1.83m    6-00.00   3   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  3 Falk, Douglas                Unattached                        1.83m    6-00.00   3   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXX 
  3 Thomas, John                 MIT                    1.81m      1.83m    6-00.00   3   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  6 Haeuser, Anthony             Bates                  1.86m      1.78m    5-10.00   1   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
      PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  7 Mizerak, Jordan              MIT                    1.73m      1.73m    5-08.00 
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 
      PPP  PPP  PPP   XO  XXX 
 
Event 25  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kuntz, Lauren                MIT                    3.35m      3.50m   11-05.75   7   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.66 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O    O  XXX 
  2 Reardon, Brittany            Colby                  3.20m      3.20m   10-06.00   5   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O  XXX 
  3 Chen, Joanna                 MIT                    2.90m     J3.20m   10-06.00   4   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
      PPP  PPP  PPP   XO    O    O    O  XXO  XXX 
  4 Engle, Marissa               MIT                    2.90m      3.05m   10-00.00   3   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
  5 Greene, Rebecca              MIT                    2.90m     J3.05m   10-00.00   2   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 
      PPP  PPP    O    O  XXO    O  XXO  XXX 
  6 LaBrecque, Julianne          Colby                  2.60m      2.75m    9-00.25   1   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 
      PPP    O    O    O   XO  XXX 
  7 Bees, Emily                  Colby                8-06.00     J2.75m    9-00.25 
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 
      PPP    O    O  XXO   XO  XXX 
  8 Meyer, Leslie                MIT                    2.80m      2.60m    8-06.25 
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 
      PPP  PPP    O    O  XXX 
  9 Klein, Abigail               MIT                    2.45m      2.45m    8-00.50 
     2.15 2.30 2.45 2.60 
        O    O    O  XXX 
 10 Smit, Madeline               Bates                  2.31m     J2.45m    8-00.50 
     2.15 2.30 2.45 2.60 
        O    O   XO  XXX 
 11 Johnson, Gwynneth            Bates                  2.60m      2.30m    7-06.50 
     2.15 2.30 2.45 
       XO    O  XXX 
 
Event 26  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Peterson, Nathan             MIT                    4.70m      4.40m   14-05.25   7   
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXX 
  2 Schreck, Benjamin            MIT                    4.25m      4.25m   13-11.25   5   
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  3 Wisener, John                Bates                  4.12m      4.10m   13-05.25   4   
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O   XO  XXX 
  4 Hong, Colin                  MIT                    3.65m      3.80m   12-05.50   2.50
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 
      PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  4 Monroe, Cory                 MIT                    3.80m      3.80m   12-05.50   2.50
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXX 
 -- Hardison, David              Bates                  3.35m         NH            
     3.20 
      XXX 
 
Event 27  Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Brew, Jacqueline             MIT                    5.27m      5.20m   17-00.75   7   
      5.20m  4.99m  5.08m  PASS  4.92m  PASS
  2 Konopka, Jaclyn              MIT                    4.88m      4.91m   16-01.50   5   
      4.91m  4.74m  4.77m  4.91m  4.83m  4.83m
  3 Piers, Taylor                Bates                  5.10m      4.87m   15-11.75   4   
      FOUL  4.87m  4.86m  4.68m  PASS  PASS
  4 Johnson, Michelle            MIT                    4.68m      4.84m   15-10.50   3   
      4.64m  4.70m  4.67m  4.49m  4.84m  4.70m
  5 Augulewicz, Erin             Bates                             4.67m   15-04.00   2   
      FOUL  4.45m  4.48m  4.64m  4.56m  4.67m
  6 Birkhimer, Stephanie         MIT                    4.15m      4.50m   14-09.25   1   
      4.42m  4.33m  4.33m  4.35m  4.50m  4.30m
  7 Crowley, Meaghan             Bates                             4.46m   14-07.75 
      4.14m  FOUL  4.46m  4.35m  FOUL  4.34m
  8 O'Sullivan, Caroline         Bates                  4.74m      4.36m   14-03.75 
      3.94m  4.33m  4.36m  4.14m  4.13m  3.76m
  9 DeAngelis, Kathryn           Bates                  4.14m     J4.36m   14-03.75 
      4.36m  4.21m  4.25m  4.15m  3.96m  3.88m
 10 King, Karyn                  Colby                  4.33m      4.18m   13-08.75 
      3.89m  FOUL  4.18m            
 11 Bunker, Kristine             MIT                    5.00m      4.11m   13-06.00 
      4.11m  3.95m  FOUL            
 12 Gallagher, Morgan            Colby                  4.19m      3.88m   12-08.75 
      3.88m  3.70m  3.79m            
 
Event 28  Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Trotman, Sheldon             MIT                    6.55m      6.21m   20-04.50   7   
      5.88m  5.06m  5.75m  FOUL  FOUL  6.21m
  2 Spofford, Isaiah             Bates                  6.10m      6.12m   20-01.00   5   
      FOUL  6.06m  5.26m  5.80m  6.02m  6.12m
  3 Wainman, Eric                Bates                             5.95m   19-06.25   4   
      5.20m  5.83m  5.48m  5.95m  FOUL  5.72m
  4 Owumi, Justin                Colby                             5.73m   18-09.75   3   
      FOUL  5.37m  5.29m  5.64m  FOUL  5.73m
  5 Halsted, Chris               Bates                  5.85m      5.71m   18-09.00   2   
      5.71m  5.57m  PASS  PASS  PASS  PASS
  6 Mizerak, Jordan              MIT                    5.86m      5.68m   18-07.75   1   
      5.35m  5.54m  5.68m  5.46m  5.56m  5.63m
 
Event 29  Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Johnson, Michelle            MIT                   10.39m     10.69m   35-01.00   7   
      10.04m  10.39m  10.66m  10.30m  10.26m  10.69m
  2 Szklarzewski, Veronica       MIT                   10.01m     10.65m   34-11.25   5   
      10.38m  10.65m  PASS  10.39m  10.27m  10.47m
  3 Brew, Jacqueline             MIT                   10.60m     10.64m   34-11.00   4   
      10.15m  9.87m  ND  10.02m  10.26m  10.64m
  4 Piers, Taylor                Bates                            10.30m   33-09.50   3   
      10.30m  FOUL  PASS  FOUL  10.11m  PASS
  5 Birkhimer, Stephanie         MIT                    9.27m     10.15m   33-03.75   2   
      FOUL  9.87m  10.15m  9.69m  9.85m  9.72m
  6 Augulewicz, Erin             Bates                             9.73m   31-11.25   1   
      9.35m  9.73m  PASS  8.80m  9.06m  PASS
  7 Hartt, Angeleque             Bates                             9.62m   31-06.75 
      9.62m  9.06m  9.10m  FOUL  9.27m  PASS
  8 Crowley, Meaghan             Bates                             9.52m   31-03.00 
      9.40m  9.41m  FOUL  9.09m  9.52m  PASS
  9 Snyder, Jenny                Bates                  9.53m      9.39m   30-09.75 
      FOUL  9.39m  9.39m            
 10 Gallagher, Morgan            Colby                  9.31m      9.23m   30-03.50 
      9.23m  9.19m  9.17m            
 
Event 30  Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Trotman, Sheldon             MIT                   13.08m     12.68m   41-07.25   7   
      12.42m  12.68m  12.24m  12.28m  12.41m  12.60m
  2 Spofford, Isaiah             Bates                 12.80m     12.56m   41-02.50   5   
      12.29m  12.56m  PASS  12.28m  12.38m  12.53m
  3 Owumi, Justin                Colby                 12.91m     12.30m   40-04.25   4   
      12.01m  11.97m  12.30m  12.02m  12.21m  PASS
  4 Briggs, Duncan               Bates                 12.45m     12.04m   39-06.00   3   
      11.82m  12.04m  FOUL  FOUL  11.60m  11.85m
  5 Mizerak, Jordan              MIT                   11.66m    J12.04m   39-06.00   2   
      11.67m  11.68m  12.04m  11.35m  FOUL  PASS
  6 Halsted, Chris               Bates                 12.60m     11.48m   37-08.00   1   
      11.12m  PASS  PASS  11.32m  11.23m  11.48m
 
Event 31  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bunker, Kristine             MIT                    9.81m     10.11m   33-02.00   7   
      8.81m  9.03m  9.78m  PASS  PASS  10.11m
  2 Kenison, Holli               Bates                  9.02m      9.38m   30-09.25   5   
      9.01m  9.38m  8.40m  8.68m  7.82m  8.72m
  3 Konopka, Jaclyn              MIT                    9.11m      9.37m   30-09.00   4   
      9.37m  9.26m  8.83m  PASS  PASS  FOUL
  4 Kirkland, Juliana            Bates                  8.91m      9.20m   30-02.25   3   
      8.99m  8.65m  8.46m  8.31m  8.12m  9.20m
  5 King, Karyn                  Colby                  9.29m      9.05m   29-08.25   2   
      7.53m  9.05m  8.05m  PASS  8.59m  8.75m
  6 Wheeler, Ashley              MIT                    8.63m      8.90m   29-02.50   1   
      8.29m  8.48m  8.34m  8.36m  8.62m  8.90m
  7 Taylor, Tilly                MIT                    8.75m      8.88m   29-01.75 
      8.88m  FOUL  7.83m  FOUL  7.44m  8.38m
  8 Morgosh, Alyssa              Bates                             8.72m   28-07.50 
      8.72m  8.54m  8.01m  8.65m  8.16m  8.41m
  9 Kofos, Leah                  Bates                             7.63m   25-00.50 
      7.63m  7.60m  7.10m            
 10 DeAngelis, Kathryn           Bates                  7.47m      7.35m   24-01.50 
      6.38m  7.35m  6.86m            
 11 Smith, Cassandra             Colby                  6.94m      6.33m   20-09.25 
      6.23m  6.33m  5.93m            
 
Event 32  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pless, David                 Bates                 17.94m     16.84m   55-03.00   7   
      15.12m  16.78m  15.21m  16.84m  16.39m  16.19m
  2 Enos, Sean                   Bates                 14.90m     15.31m   50-02.75   5   
      14.74m  14.02m  15.16m  15.31m  15.12m  FOUL
  3 Umachi, Chinedum             MIT                   13.38m     14.04m   46-00.75   4   
      13.33m  FOUL  14.04m  FOUL  13.86m  13.10m
  4 Gilboy, John                 Colby                 13.21m     13.56m   44-06.00   3   
      13.00m  13.08m  13.54m  13.56m  FOUL  FOUL
  5 Sharpe, Jeremy               MIT                   12.98m     12.99m   42-07.50   2   
      12.08m  12.28m  11.40m  12.14m  11.92m  12.99m
  6 Harris, Caleb                Colby                 13.21m     12.77m   41-10.75   1   
      12.20m  12.18m  12.25m  12.23m  11.95m  12.77m
  7 Hill, Aubrey Joseph          Bates                 10.69m     11.35m   37-03.00 
      10.96m  10.15m  10.73m  11.35m  10.70m  10.03m
  8 Wagar, Cameron               MIT                   11.40m     11.14m   36-06.75 
      11.14m  FOUL  9.56m  10.10m  8.22m  9.88m
  9 Hardison, David              Bates                 10.70m     10.46m   34-04.00 
      10.46m  9.51m  9.53m            
 10 Halsted, Chris               Bates                  8.38m      9.98m   32-09.00 
      9.98m  FOUL  8.65m            
 
Event 33  Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kirkland, Juliana            Bates                            12.48m   40-11.50   7   
      12.48m  12.35m  11.73m  FOUL  11.14m  12.25m
  2 Matthews, Abbott             Colby                 11.68m     12.24m   40-02.00   5   
      12.24m  FOUL  11.86m  11.31m  12.01m  FOUL
  3 Richard, Sarah               Colby                 10.70m     12.08m   39-07.75   4   
      10.90m  11.57m  12.08m  11.02m  9.64m  10.16m
  4 Wheeler, Ashley              MIT                   10.20m     11.30m   37-01.00   3   
      FOUL  FOUL  9.80m  9.60m  10.51m  11.30m
  5 Liverpool, Ellen             MIT                    9.63m     10.46m   34-04.00   2   
      10.23m  9.92m  10.46m  9.17m  FOUL  FOUL
  6 Purcell, Madeline            Colby                 10.94m     10.27m   33-08.50   1   
      10.27m  9.58m  9.85m  8.67m  9.93m  9.80m
  7 Morgosh, Alyssa              Bates                            10.11m   33-02.00 
      10.11m  FOUL  9.26m  8.94m  9.17m  FOUL
  8 Smith, Cassandra             Colby                             9.43m   30-11.25 
      FOUL  9.43m  8.20m  9.40m  8.11m  8.74m
  9 Gilroy, Chloe                Colby                  6.89m      8.91m   29-02.75 
      8.17m  8.91m  7.67m            
 10 Kofos, Leah                  Bates                             8.47m   27-09.50 
      8.40m  8.47m  8.38m            
 11 Taylor, Tilly                MIT                    7.48m      8.15m   26-09.00 
      7.97m  8.15m  FOUL            
 
Event 34  Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Umachi, Chinedum             MIT                   19.08m     18.51m   60-08.75   7   
      17.74m  18.51m  17.77m  FOUL  FOUL  17.58m
  2 Pless, David                 Bates                 16.85m     17.27m   56-08.00   5   
      16.43m  FOUL  17.12m  16.65m  17.27m  16.80m
  3 Sharpe, Jeremy               MIT                   14.35m     15.12m   49-07.25   4   
      13.47m  FOUL  13.44m  14.87m  15.12m  FOUL
  4 Enos, Sean                   Bates                 15.00m     14.66m   48-01.25   3   
      14.12m  13.84m  14.39m  14.42m  14.66m  FOUL
  5 Gilboy, John                 Colby                 13.99m     13.73m   45-00.50   2   
      12.29m  13.08m  12.97m  13.42m  13.73m  12.97m
  6 Wagar, Cameron               MIT                   12.04m     12.67m   41-07.00   1   
      11.36m  11.56m  12.32m  12.67m  12.11m  FOUL
  7 Hill, Aubrey Joseph          Bates                 11.98m     11.31m   37-01.25 
      11.30m  11.31m  10.17m  FOUL  11.06m  11.17m
  8 Harris, Caleb                Colby                 13.27m     10.89m   35-08.75 
      FOUL  FOUL  10.73m  10.83m  FOUL  10.89m
  9 Kofos, Zak                   Bates                            10.48m   34-04.75 
      8.77m  FOUL  10.48m            
 
Event 37  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Serene, Stephen              MIT                 15:27.14   15:37.05    7   
  2 Sampson, Christian           Bates               15:45.00   15:58.85    5   
  3 Nadeau, Matthieu             Colby                          16:10.35    4   
  4 Frey, Kristoffer             MIT                 16:27.78   16:12.21    3   
  5 Pearsall, Graham             Bates               15:45.00   16:23.35    2   
  6 Weaver, Matthew              MIT                 16:30.00   16:44.32    1   
  7 Hammond, Chase               Colby               16:52.33   16:45.97  
  8 Dumont, Nolan                Colby               17:22.03   17:08.26  
  9 Epstein, James               Bates               17:01.28   17:32.25  
 
Event 38  Women 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Colby  'A'                                        1:49.50    1:48.64    7   
     1) Hicks, Annabelle                2) Reardon, Brittany              
     3) Bell, Brittney                  4) Onyilagha, Frances             
  2 Bates  'A'                                                   1:53.32    5   
     1) Snellings, Quincy               2) Hartt, Angeleque               
     3) O'Sullivan, Caroline            4) Flanagan, Ansley               
  3 Mit  'A'                                          1:52.00    1:55.83    4   
     1) Konopka, Jaclyn                 2) Johnson, Michelle              
     3) Bunker, Kristine                4) Chen, Joanna                   
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) MIT                        210        2) Bates                      88   
    3) Colby                       80                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) MIT                        199        2) Bates                     116   
    3) Colby                       64